Kolejny rosyjski statek na Morzu Śródziemnym. Będzie szpiegować na flance NATO
Kolejny rosyjski okręt szpiegowski wpłynął na Morze Śródziemne. Informację w tej sprawie przekazał portal Itamilradar, śledzący ruch statków i okrętów na tym akwenie.
2025-04-16, 21:21
Kolejny szpiegowski statek na Morzu Śródziemnym
Mowa o jednostce, która nazywa się Wiktor Leonow. To okręt szpiegowski klasy Wisznia z Floty Północnej marynarki wojennej Rosji. Wiktor Leonow przepłynął we wtorek Cieśninę Gibraltarską i wpłynął na Morze Śródziemne. Tam ma zastąpić Kildina - inną szpiegowską jednostkę Rosji, która w ubiegłym tygodniu opuściła te wody. Po tym, jak rosyjski statek przekroczył Cieśninę Gibraltarską, tuż obok niego pojawił się hiszpański okręt patrolowy Audaz.
Dokąd zmierza Wiktor Leonow?
W miniony weekend 100-metrowy Wiktor Leonow, przepływając przez wody kontrolowane przez Irlandię, zignorował próby nawiązania komunikacji. Przez 36 godzin śledził go okręt irlandzkiej służby morskiej Samuel Beckett, a z powietrza monitorowały samolot patrolowy irlandzkiego korpusu lotniczego i samoloty rozpoznawcze brytyjskiego RAF.
Irlandzkie media, powołując się na źródła w ministerstwie obrony, spekulowały, że Wiktor Leonow zmierza na Kubę. Ale z jego obecnego kursu wynika, że będzie pełnił misję szpiegowską na południowej flance NATO.
REKLAMA
Wiktor Leonow. Statek do zbierania informacji wywiadowczych
Wiktor Leonow jest jednym z kilku statków z czasów radzieckich, zaprojektowanych do zbierania informacji wywiadowczych, wyposażonych w możliwości przechwytywania sygnałów radarów i nasłuchu radia. Prawdopodobnie posiada też podwodny sprzęt monitorujący.
- Rosyjska flota cieni i sabotaż na Bałtyku. Kotwica podejrzanego statku w rękach służb
- Zachód sprzedał wraki, Rosja - ropę. Deal za ogromne pieniądze
Statek ma udokumentowaną historię szpiegowskich operacji na wodach brytyjskich, a zwłaszcza amerykańskich, gdzie wielokrotnie był obserwowany w pobliżu instalacji morskich w okolicach Florydy. Wykrywany był również, kiedy podążał za okrętami podwodnymi USA.
Źródła: PAP/Itamilradar/hjzrmb
REKLAMA