Kulisy węgierskich wyborów. Lider sondaży odcięty od mediów publicznych?

Lider najsilniejszej partii opozycyjnej na Węgrzech, Peter Magyar, nie otrzymał ani jednego zaproszenia od mediów publicznych od początku kampanii wyborczej - donosi portal Telex.

2026-03-30, 08:40

Kulisy węgierskich wyborów. Lider sondaży odcięty od mediów publicznych?
Lider partii TISZA Peter Magyar, w trakcie kampanii przed wyborami 12 kwietnia. Foto: Reuters

Media publiczne na Węgrzech unikają Magyara? Szokujące kulisy

Partia TISZA w odpowiedzi na pytanie Telexu przekazała, że "Peter Magyar nie otrzymał zaproszenia do wystąpienia w mediach publicznych w trakcie kampanii, a ostatnie zaproszenie od telewizji publicznej M1 lub (publicznego) Radia Kossutha wpłynęło we wrześniu 2024 roku".

Portal zacytował też wiadomość mediów publicznych, które zapytał o zaproszenie dla lidera węgierskiej opozycji. "Zanim odpowiemy na to pytanie, uważamy za ważne, aby (...) państwa redakcja jasno określiła, z jakich źródeł otrzymuje finansowanie zagraniczne i jaki jest udział tych źródeł w jej działalności" - napisano w odpowiedzi, unikając ustosunkowania się do zadanego pytania dotyczącego kampanii.

Węgrzy chcą debaty. Orban wskazuje na "szefów z Brukseli"

Telex - dodano - nie otrzymał również odpowiedzi na pytanie o ewentualny plan organizacji przedwyborczej debaty kandydatów na premiera. Według sondażu przeprowadzonego przez 21 Research Center pod koniec stycznia, prawie dwie trzecie Węgrów chciałoby, aby premier Viktor Orban i Peter Magyar zmierzyli się w debacie przed wyborami.

Orban od miesięcy kategorycznie odrzuca pomysł debaty, twierdząc, że jego przeciwnikiem nie jest Magyar, lecz "brukselscy szefowie jego partii: Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej i Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej" - przypomniał Telex. Lider TISZY zapewnił natomiast, że jest gotów wziąć udział w debacie, o ile będzie brał też w niej udział premier Orban.

Sondażowy wstrząs: TISZA z 23-punktową przewagą nad Fideszem

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 12 kwietnia. Opozycyjna partia TISZA wyprzedza Fidesz premiera Orbana w większości niezależnych sondaży. W marcowym badaniu firmy Median partia ta uzyskała 23-punktową przewagę wśród zdecydowanych wyborców. Sondaże ośrodków powiązanych z rządem wskazują z kolei na kilkuprocentową przewagę Fideszu.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

Polecane

Wróć do strony głównej