more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie władze namawiają do ewakuacji z Donbasu. "Ratujcie siebie i dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 17:26
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zaapelował w środę w komunikatorze Telegram do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, aby ewakuowali się tak szybko, jak to możliwe. "Bitwa o obwody doniecki i ługański będzie naprawdę ciężka" - napisał.
Ukraińskie władze zaapelowały do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego o jak najszybszą ewakuację w związku ze spodziewaną ciężką bitwą o te tereny
Ukraińskie władze zaapelowały do mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego o jak najszybszą ewakuację w związku ze spodziewaną ciężką bitwą o te terenyFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

"Ludzie z obwodów ługańskiego i donieckiego naprawdę muszą dzisiaj się ewakuować. Popieram szefa władz obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja, który wezwał Ukraińców, aby wsiedli do autobusów (...) i udali się do bezpieczniejszych regionów" – czytamy we wpisie Andrija Jermaka.

Apel o ewakuację z Donbasu. "Rosjanie są gotowi zabijać cywilów"

Jermak podkreślił, że należy jasno rozumieć, że Rosja gromadzi siły i ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe.

"Są gotowi tak po prostu zabijać cywilów, używać ich w charakterze żywych tarcz. Bitwa o obwód doniecki i ługański będzie ciężka, a cywile muszą wyjechać tam, gdzie mogą przeczekać eskalację, ratować dzieci i ułatwiać pracę Siłom Zbrojnym Ukrainy przeciwko wrogowi. Nie wahajcie się, władze robią wszystko dla ewakuacji" - przekonywał szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Rosja szykuje się do ataku na Donbas

Jak poinformował rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, "Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego.

Port w południowo-zachodniej części miasta i zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie są obecnie dwoma najważniejszymi przyczółkami sił ukraińskich w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu – ocenił w poniedziałek amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego ukraińskiej armii napisano również, że siły rosyjskie w dalszym ciągu atakują infrastrukturę cywilną w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy oraz w obwodzie zaporoskim na południu kraju.

W ciągu ostatnich 24 godzin obrońcy Ukrainy odparli sześć rosyjskich ataków, zniszczyli dwa pojazdy i trzy systemy artyleryjskie nieprzyjaciela w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie kraju. Rosyjska armia od kilku tygodni wycofuje się z wielu obszarów Ukrainy, na które wkroczyła wcześniej w celu przegrupowania i rozpoczęcia zmasowanej agresji w obwodach donieckim i ługańskim.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także