more_horiz
Wiadomości

Biały Dom: USA są przekonane, że dokument strategiczny NATO będzie "mocny" w stosunku do Chin

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 18:10
Stany Zjednoczone są przekonane, że nowy dokument strategiczny NATO będzie zawierał "mocne" argumenty w stosunku do Chin - oświadczył w niedzielę wysokiej rangi urzędnik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że negocjacje w sprawie stanowiska Sojuszu wobec Pekinu wciąż trwają.
Przewodniczący ChRL Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden
Przewodniczący ChRL Xi Jinping i prezydent USA Joe BidenFoto: Shutterstock/Kaliva/Alexandros Michailidis

Według urzędnika, który poprosił o zachowanie anonimowości, prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czasie rozmowy przed szczytem G7 w Elmau poruszyli temat polityki wobec Chin.

NATO pracuje obecnie nad przygotowaniem nowej koncepcji strategicznej, dokumentu określającego jego cele i wartości, który ma zostać przedstawiony na szczycie Sojuszu w Madrycie w przyszłym tygodniu.

Według źródeł dyplomatycznych uczestnicy szczytu G7 odniosą się do obaw związanych z działaniami prowadzonymi przez Chiny w regionie Indo-Pacyfiku i prognoz, że rosyjska inwazja na Ukrainę może dodać odwagi ChRL do dalszej agresywnej polityki wobec Tajwanu.

- Prezydent (Biden) wyraził zaufanie do kanclerza Scholza i naprawdę doszło do bardzo szerokiego porozumienia we wszystkich omawianych przez nich kwestiach i wszystkich wspólnych wyzwaniach, nad którymi wspólnie pracują nasze kraje – powiedział urzędnik Białego Domu.

Zapytany, czy Waszyngton naciska na Berlin, aby zwiększył pomoc wojskową dla Ukrainy, urzędnik odpowiedział, że Biden wyraził uznanie dla tego, co Niemcy już zobowiązały się zrobić, w tym planów wysłania dodatkowych systemów artyleryjskich.

Spotkanie przywódców G7 w niemieckiej Bawarii

Musimy trzymać się razem - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas dwustronnego spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem przed rozpoczęciem trzydniowego szczytu grupy G7 w Niemczech.

- Prezydent Rosji Władimir Putin spodziewał się, że Zachód rozpadnie się po jego inwazji na Ukrainę, ale tak się nie stało - powiedział Biden w rozmowie z Scholzem.

"Chcę cię wspierać, tak jak wtedy, gdy zostałeś kanclerzem – dodał Biden - Putin od początku liczy na to, że NATO i G7 w jakiś sposób się rozpadną, ale tak się nie stało i stanie".

Amerykański prezydent potwierdził także na Twitterze wcześniejsze informacje rządu Wielkiej Brytanii, że kraje G7 chcą zrobić kolejny krok w kierunku dalszego izolowania Rosji z międzynarodowego systemu finansowego i zapowiedział wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego złota, dzięki któremu "Rosja zgarnia dziesiątki miliardów dolarów" na swoją "machinę wojenną".

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także