more_horiz
Wiadomości

Grozi nam kryzys gazowy w Europie? KE wdraża plan awaryjny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 13:05
Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny i zaproponowała dobrowolne 15-proc. zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. Bruksela chce, aby redukcja zaczęła się w przyszłym miesiącu i trwała do końca marca - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
KE chce, by państwa zredukowały zużycie gazu. Jest plan awaryjny
KE chce, by państwa zredukowały zużycie gazu. Jest plan awaryjnyFoto: shutterstock.com/Marian Weyo

Plan został przygotowany na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. - Rosja szantażuje nas. Rosja wykorzystuje energię jako broń i dlatego w sytuacji czy to częściowego, dużego wstrzymania dostaw gazu, czy całkowitego wstrzymania Europa musi być przygotowana - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, ogłaszając założenia planu.

Zapisano w nim, że jeśli sytuacja się pogorszy i najbliższa zima będzie surowato na wniosek trzech krajów zostanie wprowadzona obowiązkowa reglamentacja gazu w państwach członkowskich Unii. Aby te propozycje weszły w życie, konieczna jest zgoda większości krajów. Ministrowie energii 27. zajmą się nimi w najbliższy wtorek.

Kryzys gazowy. Działania Komisji Europejskiej

Komisja opublikowała dzisiaj również wytyczne, jakie kroki unijne rządy powinny podjąć, by zmniejszyć zużycie gazu. Przyznała na przykład, że konieczne może być przejście z gazu na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową.

- Tam, gdzie jest to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii lub bardziej czyste i mniej emisyjne rozwiązania. Ale przejście na węgiel, ropę, lub atom może okazać się niezbędne jako środek tymczasowy - pokreśliła Komisja Europejska, dodając, że nie powinno to doprowadzić do długoterminowego uzależnienia się od węgla.

"Najczarniejszy scenariusz". KE o konieczności podjęcia działań

Bruksela zaproponowała również, by w budynkach użyteczności publicznej latem klimatyzacja była ustawiona do 25 st. C. Zimą natomiast temperatura ogrzewania powinna być ograniczona do 19 st. C.

Komisja szacuje, że jeśli państwa nie podejmą działań teraz, to zimą może spełnić się najczarniejszy scenariusz - i PKB Unii Europejskiej spadnie o 1,5 proc.

Czytaj także:

Zobacz: Piotr Naimski w Programie 1 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także