more_horiz
Wiadomości

Ilu Ukraińców wróciło z rosyjskiej niewoli od początku wojny? Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 20:10
Prawie 600 Ukraińców powróciło już z rosyjskiej niewoli od początku wojny - poinformował w niedzielę szef Narodowego Biura Informacyjnego Ołeksandr Smyrnow. Biuro, które powstało 17 marca, gromadzi dane o jeńcach, osobach zaginionych i bezprawnie zatrzymanych przez żołnierzy rosyjskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Nutlegal Photographer

- Udało się sprowadzić z powrotem już prawie 600 ludzi. Są to i cywile, i wojskowi. Cywilów jest nieco ponad 100, a reszta to wojskowi - oznajmił Smyrnow w ukraińskiej telewizji.

Dodał, że państwo ukraińskie nie wymienia na żołnierzy rosyjskich ukraińskich jeńców cywilnych, a jedynie wojskowych.

- Mamy też kategorię deportowanych, przemieszczonych przymusowo, czyli przebywających na terytorium państwa-agresora. Takich zawiadomień dotarło do Narodowego Biura Informacyjnego 5911. Czyli 5911 (ukraińskich) dzieci przebywa teraz na terytorium wroga - powiedział Smyrnow.

Zbrodnie, które trzeba osądzić

- Prokuratorzy badają prawie 26 tys. domniemanych przypadków zbrodni wojennych popełnionych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; oskarżono już 135 osób - powiedział agencji Reutera szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biłousow.

Piętnastu spośród oskarżonych znajduje się w areszcie, pozostali nie zostali jeszcze zatrzymani. Trzynaście spraw już trafiło do sądów i wydano siedem wyroków.

W maju 21-letni żołnierz rosyjski został jako pierwszy skazany w sprawie zbrodni wojennych w Ukrainie – wymierzono mu karę dożywocia za zabicie nieuzbrojonego cywila. Potem sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także