more_horiz
Wiadomości

Ukraiński wywiad: Rosjanie ostrzeliwują elektrownię w Zaporożu i przygotowują prowokacje pod flagą ukraińską

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 15:05
Rosyjski okupant ostrzeliwuje największą w Europie elektrownię jądrową w Enerhodarze. Ostrzał prowadzony jest ze wsi Widiane, położonej w pobliżu elektrowni na prawym brzegu Dniepru.
Ukraiński wywiad: okupant ostrzeliwuje ZEJ i przygotowuje prowokacje pod banderą ukraińską
Ukraiński wywiad: okupant ostrzeliwuje ZEJ i przygotowuje prowokacje pod banderą ukraińskąFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Jeden z ostrzałów uszkodził pierwszy blok przepompowni Zakładu Łączności Cieplnej i Podziemnej. Kolejny doprowadził do częściowego zdewastowania siedziby straży pożarnej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

W wyniku ataków, na okolicznych terenach zapaliły się las i trawy, co spowodowało znaczne zadymienie. Gaszenie pożarów spowodowanych ostrzałem utrudnia również atak na straż pożarną.

Ukraiński wywiad donosi, że u granicy miasta zatrzymała się samobieżna armata, nad którą powiewa ukraińska flaga. Zdaniem wywiadu oznacza to przygotowanie do prowokacji.

Sytuacja na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że rosyjscy okupanci starają się przesuwać w dwóch kierunkach. W porannym raporcie przekazano, że walki trwają wokół Spirnego i Iwano-Darjiwki.

"Rosyjscy okupanci próbowali przesuwać się w kierunku lisiczańskiej rafinerii, Iwano-Darjiwki oraz Mikołajówki i Wyimki w obwodzie donieckim" - poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Rosjanie ostrzeliwali z artylerii lufowej i odrzutowej tereny Kramatorska, Wierchniokamianska i Hryhoriwki.

Na kierunkach wołyńskim, poleskim i siwierskim nie odnotowano istotnych zmian. Wojska Kremla ostrzelały z artylerii lufowej okolice Seńkiwki i Hremiacza w regionie Czernihowa oraz Basiwki i Kindratiwki w regionie Sum.

Na Charkowszczyźnie Rosjanie atakowali cele między innymi w Charkowie, Udach, Dementijiwce, Ruskich Tychich i Czerkaskich Tychich. Przeprowadzili naloty pod Starym Sałtowem i Mospanowem.


Posłuchaj
00:28 Ukraina.mp3 Rzecznik Dowództwa Operacyjnego "Południe" Władisław Nazarow powiedział, że siły ukraińskie przeprowadziły szereg ataków na pozycje agresora (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także