more_horiz
Wiadomości

Katastrofa MH17. Holandia podaje datę ogłoszenia wyroku w sprawie samolotu zestrzelonego przez Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 16:43
Sąd w Holandii, który rozpatruje sprawę zestrzelenia nad Ukrainą w 2014 roku samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines, poinformował, że wyrok zostanie wydany 17 listopada. Maszyna wykonująca lot MH17 została strącona nad terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów i Rosjan na wschodzie Ukrainy.
Na zdjęciu: sądowa inspekcja rekonstrukcji samolotu MH17, zestrzelonego w 2014 roku na Ukrainie, w bazie lotniczej Gilze-Rijen w Holandii
Na zdjęciu: sądowa inspekcja rekonstrukcji samolotu MH17, zestrzelonego w 2014 roku na Ukrainie, w bazie lotniczej Gilze-Rijen w HolandiiFoto: PAP/EPA/ VAN DER WALEM

Prokuratorzy twierdzą, że sądzeni zaocznie czterej oskarżeni – jeden Ukrainiec i trzech Rosjan – pomogli dostarczyć system rakietowy, przy pomocy którego wspierani przez Rosję separatyści wystrzelili rakietę w kierunku samolotu 17 lipca 2014 roku, co spowodowało śmierć wszystkich 298 osób lotu MH17. Większość ofiar to obywatele Holandii.

Prokuratura domaga się kary dożywocia za zabójstwo dla wszystkich oskarżonych – Rosjan Siergieja Dubinskiego, Igora Girkina i Olega Pułatowa oraz Ukraińca Leonida Charczenki.

Adwokaci Pułatowa, który jako jedyny zdecydował się uczestniczyć w procesie poprzez adwokata, twierdzą, że proces był nieuczciwy, a prokuratorzy nie sprawdzili rzetelnie alternatywnych teorii o przyczynie katastrofy ani udziału Pułatowa.

Samolot trafiony przez rosyjską rakietę

Według prokuratury, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur samolot, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk M1 z wyrzutni nr 332, należącej do 53 Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska w Rosji.

Dowody przedstawione przez śledczych pochodzą z przechwyconych rozmów telefonicznych, zeznań świadków, zdjęć i filmów z transportu rakiety. Ponadto przeprowadzono wiele badań wraku samolotu i ponad wszelką wątpliwość ustalono, że samolot został trafiony pociskiem Buk.

Prokuratorzy zaznaczyli, iż sprawcy byli przekonani, iż zestrzelili ukraiński myśliwiec. – Powinni byli jednak wziąć pod uwagę, że mogą zestrzelić cywilną maszynę, bo przestrzeń powietrzna nie była zamknięta dla lotnictwa cywilnego – wskazano.

Czytaj także:

***

Z 298 ofiar lotu MH17 większość stanowili obywatele Królestwa Niderlandów. Państwo to odpowiedzialnością za tragedię obarcza Rosję.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także