more_horiz
Wiadomości

Pomagali Francuzom w uporaniu się z pożarami. Wiemy, kiedy strażacy wrócą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 13:57
Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że druhowie z Polski, którzy pomagają walczyć z pożarem we francuskim Bordeaux, prawdopodobnie wrócą do Polski w sobotę.
Polscy strażacy pomagają w walce z ogniem we Francji
Polscy strażacy pomagają w walce z ogniem we FrancjiFoto: KW PSP Wrocław (mł. bryg. Paweł Dąbrowa, kpt. Piotr Zwarycz, asp. Łukasz Nowak)/Twitter

Starsza strażak Monika Nowakowska-Brynda z PSP potwierdziła Informacyjnej Agencji Radiowej, że takie są wstępne plany, ponieważ strażacy mieli pracować we Francji 10 dni. Poinformowała także, że strażacy pracują na czterech odcinkach i dogaszają zarzewia ognia.

"Ciężka praca fizyczna"

- Jest to bardzo ciężka fizyczna praca, dlatego, że strażacy muszą przekopać spaloną ziemię, tak aby ją zlać porządnie wodą, by te zarzewia ognie nie odżyły na nowo - mówiła.

Do zadań strażaków należy także obrona granic pożaru i miast przed jego przedostaniem się ognia. We Francji płonęło prawie tysiąc hektarów lasów. Z Polski do akcji skierowano 146 strażaków i prawie 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych. 

Największe pożary we Francji od lat 70. XX wieku

Chociaż sezon największych pożarów jeszcze się nie skończył, to liczba pożarów w krajach Unii Europejskiej rośnie, a od stycznia ogień szalał na powierzchni ponad 660 tys. hektarów, co stanowi rekord na tym etapie roku - wynika z badań Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów EFFIS. System gromadzi dane satelitarne o pożarach od 2006 roku. 

Francja doświadczyła gorszych okresów pod względem wielkości zniszczonych w ogniu terenów w latach 70. XX wieku, czyli przed pojawieniem się standaryzowanych danych unijnych. Jednak 2022 rok jest najcięższy dla kraju w kontekście pożarów w ciągu 16 lat prowadzenia statystyk.

Posłuchaj
00:27 11893721_1.mp3 Starsza strażak Monika Nowakowska-Brynda o wstępnych planach PSP (IAR)

***

Czytaj więcej:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także