ISW: groźby jądrowe Putina nie będą skuteczne, użycie takiej broni jest bardzo ryzykowne

Użycie broni jądrowej na Ukrainie byłoby dla prezydenta Rosji Władimira Putina bardzo ryzykowne - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

2022-09-30, 14:55

ISW: groźby jądrowe Putina nie będą skuteczne, użycie takiej broni jest bardzo ryzykowne
Demonstracja przed Kremlem po podpisaniu przez prezydenta Rosji "aneksji" czterech ukraińskich obwodów. Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

ISW napisał, że podczas piątkowego przemówienia na temat aneksji części terytorium Ukrainy prezydent Rosji czynił aluzje do możliwości ataku jądrowego. Było to sugestie podobne do tych, które pojawiały się w jego wypowiedziach wielokrotnie już wcześniej. 

Nie będzie negocjacji pod lufą pistoletu

Autorzy artykułu przypominają też, że aneksja ukraińskich terytoriów i niebezpośrednie groźby jądrowe to próba zmuszenia Kijowa do negocjacji. Jest to działanie wymierzone zarówno w Ukrainę, jak i też w jej zachodnich partnerów. Putin "prawdopodobnie błędnie ocenia, że nuklearne balansowanie na krawędzi sprawi, iż Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą naciskać na Ukrainę, by negocjowała" - ocenili amerykańcy eksperci.

Czytaj także:

***

"Jednak Ukraina i jej zagraniczni partnerzy wyraźnie dali do zrozumienia, że nie zaakceptują negocjacji pod lufą pistoletu i nie zrezygnują z suwerennego prawa Ukrainy do swoich terytoriów" - podkreślił ISW.

Wysiłki Putina

Przymusowa "częściowa mobilizacja" w Rosji ma służyć uzupełnieniu strat i wzmocnieniu rosyjskich pozycji, by tymczasowo zamrozić konflikt. Presja energetyczna na Europę przed zimowym sezonem grzewczym ma natomiast zniechęcić państwa europejskie do dalszego przekazywania Ukrainie wsparcia.

Wysyłanie tysięcy niewyszkolonych i pozbawionych motywacji Rosjan na front nie wzmocni jednak w istotny sposób siły bojowej rosyjskiego wojska, szczególnie w takich miejscach, jak zachodnia część obwodu ługańskiego, gdzie ukraińskie kontrofensywy osiągają znaczne postępy - ocenił ISW.

Według think tanku ograniczanie eksportu gazu do Europy również prawdopodobnie nie będzie dla Putina skuteczne. "Europa ma przed sobą długą i trudną zimę, a jednak poparcie przywódców europejskich państw należących i nienależących do NATO dla suwerenności Ukrainy nie osłabło. Wsparcie to może (jeszcze) wzrosnąć po nielegalnej rosyjskiej aneksji, nawet w obliczu kosztów gospodarczych. Kraje Europy aktywnie poszukują alternatyw dla rosyjskiej energii i będą najpewniej o wiele lepiej przygotowane na zimę 2023 r." - powiadomił ISW.

REKLAMA

"Użycie przez Rosję broni jądrowej byłoby olbrzymim ryzykiem wobec ograniczonych korzyści, które nie doprowadziłyby do osiągnięcia celów wojny ogłoszonych przez Putina. W najlepszym wypadku sięgnięcie po broń nuklearną zamroziłoby linię frontu w obecnym położeniu i pozwoliłoby Kremlowi na utrzymanie już okupowanych terytoriów. Nie pozwoliłoby natomiast na zajęcie całej Ukrainy" - napisano w raporcie podpisanym przez trzech autorów, Masona Clark, Katherine Lawlor, i Katerynę Stepanenko.

PAP/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej