more_horiz
Wiadomości

Waszyngton o protestach w Chinach: ludzie powinni mieć prawo, by się gromadzić

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 00:33
Protestujący w Chinach mówią sami za siebie. My popieramy ich prawo do pokojowego protestu - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.
Biały Dom: popieramy prawo do pokojowych demonstracji
Biały Dom: popieramy prawo do pokojowych demonstracjiFoto: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy prezydent Joe Biden popiera chińskie protesty przeciwko ostrym restrykcjom pandemicznym.

"Popieramy prawo do pokojowych protestów

- Prezydent nie będzie mówił w imieniu protestujących na całym świecie. Protestujący mówią sami za siebie. My jasno mówimy, że popieramy prawo do pokojowych protestów - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej.

Zapytany, czy chińska polityka "zero Covid", przeciwko której występują demonstranci była przedmiotem niedawnej rozmowy Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w Indonezji, Kirby stwierdził, że obaj przywódcy rozmawiali o pandemii, bo wciąż ma ona znaczący wpływ na chińską i światową gospodarkę.

Czytaj również:

John Kirby o "zero COVID"

- Nasze przesłanie do wszystkich protestujących na całym świecie jest takie samo: ludzie powinni mieć prawo, by się gromadzić i pokojowo protestować przeciwko polityce, prawom, czy dyktatom, z którymi się nie zgadzają - powiedział. Kirby podkreślił, że administracja nie opowiada się za polityką lockdownów w walce z COVID-19 w USA, ale polityka w Chinach jest kwestią dotyczącą chińskich władz i społeczeństwa.

- Oczywiście, są ludzie w Chinach, którzy mają obawy z tym związane i protestują przeciwko temu i powinni mieć możliwość robić to w spokoju - dodał.

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także