"Momentem przełomu był zjazd KPCh". Grzywaczewski o aktualnych relacjach chińsko-amerykańskich

Gościem Polskiego Radia 24 był pisarz i reporter Tomasz Grzywaczewski, który opowiedział o aktualnych relacjach chińsko-amerykańskich. W jego ocenie można zauważyć systematycznie zmniejszające się zainteresowanie Amerykanów sytuacją na Ukrainie na rzecz tego, co dzieje się w Chinach. - Pewnego rodzaju momentem przełomu był XX zjazd Komunistycznej Partii Chin i wybranie na kolejną kadencję Xi Jinpinga - wskazał.

2022-11-28, 21:05

"Momentem przełomu był zjazd KPCh". Grzywaczewski o aktualnych relacjach chińsko-amerykańskich
Tomasz Grzywaczewski o aktualnych relacjach chińsko-amerykańskich. Foto: CFOTO / ddp images / Forum

Jak wskazał Tomasz Grzywaczewski, na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby niedawno przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych midterms spowodowały drastyczną zmianę w podejściu tego kraju do polityki zagranicznej. Dodał, że z kolei Chińczycy bacznie obserwują sytuację na Ukrainie. Wskazał, że plany Pekinu wobec Tajwanu są przygotowywane między innymi w oparciu o ocenę sytuacji na rosyjsko-ukraińskim froncie.

Dziennikarz zaznaczył ponadto, że z doniesień płynących z amerykańskich mediów można zauważyć systematycznie zmniejszające się w ostatnim czasie zainteresowanie sytuacją na Ukrainie na rzecz tego, co aktualnie dzieje się w Państwie Środka. - Moim zdaniem pewnego rodzaju momentem przełomu był XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin i wybranie na kolejną kadencję Xi Jinpinga na przywódcę państwa chińskiego, a także bardzo mocna retoryka, która pojawiła się w trakcie tego spotkania - skomentował.

Protesty antycovidowe w Chinach

Jak zauważył, wprawdzie podczas szczytu grupy G20 na Bali pojawiły się pewnego rodzaju pojednawcze gesty otwartości i wydawało się, że stanowisko Pekinu jest trochę łagodniejsze, to "mógł to być tylko pewien dyplomatyczny teatr". - Jednak ten XX zjazd Komunistycznej Partii Chin ogromnie wzmocnił władzę Xi Jinpinga, który - zaryzykuję stwierdzeniem - jest w tym momencie najpotężniejszym przywódcą państwa chińskiego od czasów Mao Zedonga. To mocno wybrzmiało w amerykańskich mediach - ocenił.

Gość audycji odniósł się również do trwających w Państwie Środka protestów wobec polityki antycovidowej. Jak zaznaczył, przyciągają one bardzo mocną uwagę Amerykanów. - W mediach pojawiają się pytania o to, na ile to dokręcanie śruby w postaci powszechnej inwigilacji i nadzoru nad obywatelami może przelać czarę goryczy i doprowadzić do niepokojów społecznych w Chinach - zrelacjonował.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Tomasz Grzywaczewski o relacjach chińsko-amerykańskich ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 25:17
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Tomasz Grzywaczewski (pisarz, reporter)

Data emisji: 28.11.2022 r.

Godzina emisji: 19.33

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej