more_horiz
Wiadomości

Niemiecki minister wytyka błędy ws. Nord Stream. Przyznaje, że przyczyniło się to do wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 15:13
Szef resortu sprawiedliwości Niemiec stwierdził, że trzymanie się gazociągu Nord Stream 2 było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny na Ukrainie. Słowa Marco Buschmanna zacytowało we wpisie na Twitterze tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości. Na wpis odpowiedział obecny wiceszef ukraińskiego MSZ Andrij Melnyk.  
Minister sprawiedliwości RFN: trzymanie się Nord Stream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojny
Minister sprawiedliwości RFN: trzymanie się Nord Stream 2 przez Niemcy przyczyniło się do wybuchu wojnyFoto: FORUM/Reuters/HANNIBAL HANSCHKE

- Stoimy mocno po stronie Ukrainy. Ale trzeba też powiedzieć jasno: trzymanie się Nord Stream 2 w odpowiedzi na aneksję Krymu było z dzisiejszej perspektywy wkładem Niemiec do wybuchu wojny - stwierdził federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann podczas spotkania ministrów sprawiedliwości państw grupy G7 - poinformowało na Twitterze niemieckie ministerstwo sprawiedliwości.

Na ten wpis odpowiedział były ambasador Ukrainy w Niemczech, a obecnie wiceszef ukraińskiego MSZ Andrij Melnyk.

Ważne słowa i co dalej? "Niemcy powinny dostarczyć Ukrainie broń"

"Ważne oświadczenie Marco Buschmanna, dziękuję. Ale co z tego wynika, jeśli słusznie twierdzi pan, że Niemcy ponoszą poprzez politykę akceptacji Kremla współodpowiedzialność za tę agresję ze strony Rosji?" - skomentował Melnyk. W jego ocenie rządząca w Niemczech koalicja SPD, Zielonych i FDP "powinna dostarczyć Ukrainie całą broń świata. Co najmniej".

Ministrowie sprawiedliwości siedmiu największych państw uprzemysłowionych spotkali się w tym tygodniu w Berlinie. Zgodzili się na utworzenie wspólnej sieci koordynującej dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.

- Sądowe zbadanie zbrodni popełnionych na Ukrainie może zająć lata, a nawet dziesięciolecia. Ale będziemy do tego dobrze przygotowani i będziemy nad tym pracować tak długo, jak będzie to konieczne - podkreślił w oświadczeniu końcowym minister sprawiedliwości RFN Marco Buschmann.

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także