more_horiz
Wiadomości

Ukraińska policja: od początku wojny wszczęto ponad 46 tys. śledztw ws. rosyjskich przestępstw

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 06:48
Od początku wojny ukraińska policja wszczęła ponad 46 tysięcy śledztw przeciw rosyjskim sprawcom przestępstw wojennych. Poinformowały o tym na Facebooku służby prasowe ukraińskich organów ścigania.
Zniszczenia  po nocnym ostrzale w obwodzie charkowskim, 2 grudnia br.
Zniszczenia po nocnym ostrzale w obwodzie charkowskim, 2 grudnia br.Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

"Od czasu wtargnięcia wojsk rosyjskich na Ukrainę śledczy policji rozpoczęli 46 tysięcy 649 postępowań w sprawie przestępstw, popełnionych przez żołnierzy armii Federacji Rosyjskiej i ich pomocników" - czytamy w komunikacie.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Autorzy dokumentu precyzują, że ponad 35 tysięcy przypadków dotyczy pogwałcenia prawa wojennego, ponad 9 tysięcy - to kradzieże i przestępstwa przeciwko mieniu, a ponad 2 tysiące spraw wytoczono kolaborantom. Około 130 spraw wszczęto z paragrafu o zdradzie państwowej i dywersji.

***

Przygotowania do kolejnych ostrzałów

Wywiad Ukrainy ostrzega, że Rosja jest gotowa do przeprowadzenia nowych ataków powietrznych. Według danych ukraińskich służb, Rosja zgromadziła swoje samoloty wojskowe w mieście Engels w obwodzie saratowskim.

Więcej na ten temat:

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat zapewnił, że ukraińska armia jest w stanie przeciwdziałać rosyjskim atakom. - Mają już wszystko przygotowane do nowego uderzenia rakietowego, pytanie tylko, kiedy zaatakują. Mają na to wszystkie środki. Widzieliśmy zdjęcia satelitarne z lotniska Engels, są tam samoloty i rakiety i oczywiście nie mają problemów z paliwem. Od 24 lutego codziennie jesteśmy przygotowani na wszelkie ataki - powiedział Jurij Ihnat.

W czwartek ukraiński koncern energetyczny DTEK poinformował, że po kolejnych rosyjskich ostrzałach prawie połowa sieci elektrycznych na Ukrainie uległa zniszczeniom. Od października Rosjanie prowadzą z premedytacją ostrzał infrastruktury krytycznej na Ukrainie, pozbawiając miliony mieszkańców dostępu do prądu i ciepłej wody

Wideo: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj też:

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także