Nowe sankcje przeciw Rosji? Sadoś: mają ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej

2022-12-06, 16:39

Nowe sankcje przeciw Rosji? Sadoś: mają ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej
Sankcje wobec Rosji. Będzie kolejny pakiet?. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

- Finalizujemy kolejny, dziewiąty pakiet sankcji, które mają realnie ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej - poinformował ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś. O szczegółach korespondentka IAR w Brukseli Beata Płomecka.

- Konieczne jest zwiększenie przez unijne kraje humanitarnego, finansowego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy, ale też przyspieszenie jej procesu akcesji do Wspólnoty - podkreślał w Brukseli ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Uczestniczył on w seminarium organizowanym przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii na temat strategicznego partnerstwa Brukseli z Kijowem.

Polska opowiada się również za jak najostrzejszymi sankcjami wobec Rosji, by uniemożliwić jej prowadzenie wojny na Ukrainie. Komisja w niedzielę przeprowadziła konsultacje z unijnymi krajami w sprawie kolejnego pakietu.

- Zakończyliśmy właśnie pewien etap prac. W tych dniach finalizujemy kolejny, dziewiąty pakiet sankcji, które mają realnie ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej - podkreślił ambasador Andrzej Sadoś.

Nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji. Informacje Beaty Płomeckiej

Brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała wczoraj, że najnowsze sankcje mają uderzyć m.in. w sektor finansowy, technologiczny, IT, także chemiczny. Według doniesień Beaty Płomeckiej na przykład kolejne rosyjskie banki mają być objęte restrykcjami, ma być zakaz sprzedaży Rosji dronów, a także zakaz kolejnych inwestycji czy usług.

Unia chce również nałożyć sankcje na kolejne rosyjskie media propagandowe. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami ma być wpisanych kolejnych 180 osób i firm.

Posłuchaj

Ambasador Sadoś o pomocy dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Dokumentowanie zbrodni wojennych i definicja prawna zbrodni agresji to - jak podkreślał ambasador Polski przy Unii - kolejne zadania przed państwami członkowskimi.

- Chcemy po wygraniu pokoju osądzić zbrodniarzy wojennych i polityków odpowiedzialnych za agresję - dodał polski ambasador.

Czytaj także:

IAR/pb/kor

Polecane

Wróć do strony głównej