more_horiz
Wiadomości

Ukraina zmaga się z brakiem prądu. "Deficyt energii jest znaczny"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 12:15
Na Ukrainie wciąż trwają przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Ostatni atak miał miejsce w poniedziałek. Spowodował on deficyt energii elektrycznej w sieciach przesyłowych.
Na Ukrainie wciąż brakuje prądu. Sytuacja może potrwać nawet kilka miesięcy
Na Ukrainie wciąż brakuje prądu. Sytuacja może potrwać nawet kilka miesięcyFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Koncern Ukrenerho określał w czwartek (8.12) poziom deficytu energii elektrycznej jako znaczny. Sytuacja do tej pory się nie zmieniła. Jak informują ukraińscy energetycy, z powodu przekroczeń w poborze prądu w Kijowie i obwodzie kijowskim, ale też obwodzie odeskim i dniepropietrowskim wprowadzone będą nadzwyczajne przerwy w dostawach prądu. Oprócz tego w tych i wielu innych regionach trwają planowe, zapowiedziane przerwy w dostawach.

Brak energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa kupują generatory prądu

W związku z deficytem energii elektrycznej wiele przedsiębiorstw, ale też prywatnych odbiorców zaopatruje się w spalinowe generatory prądu. W niektórych miastach wprowadzane są programy częściowych rekompensat kosztów zakupu takich generatorów.

Rosjanie od października dokonali 8 zmasowanych ataków rakietowych na ukraińskie obiekty infrastruktury - głównie energetycznej. Ukraińskie władze zapowiedziały, że mimo intensywnych remontów pełne odnowienie systemu nie jest w najbliższym czasie możliwe.

Import energii elektrycznej z UE

W związku z niedoborami energii elektrycznej w ukraińskim systemie państwowa spółka "Energetyczna Kompania Ukrainy" zrealizowała pierwszy testowy import prądu z Rumunii. "27 listopada w trybie testowym ukraińska spółka energetyczna w ciągu dwóch godzin importowała niekomercyjne ilości energii elektrycznej z Rumunii o mocy 1 megawata" - czytamy w komunikacie spółki.

Władze ukraińskiej stolicy zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Posłuchaj
00:56 12091654_1.mp3 Ukraina - przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach. O szczegółach w relacji Paweł Buszko (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Łukasz Jasina rzecznik MSZ w Polskim Radiu 24

IAR

asp


Zobacz także

Zobacz także