Ukraina zmaga się z brakiem prądu. "Deficyt energii jest znaczny"
Na Ukrainie wciąż trwają przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Ostatni atak miał miejsce w poniedziałek. Spowodował on deficyt energii elektrycznej w sieciach przesyłowych.
2022-12-09, 12:15
Koncern Ukrenerho określał w czwartek (8.12) poziom deficytu energii elektrycznej jako znaczny. Sytuacja do tej pory się nie zmieniła. Jak informują ukraińscy energetycy, z powodu przekroczeń w poborze prądu w Kijowie i obwodzie kijowskim, ale też obwodzie odeskim i dniepropietrowskim wprowadzone będą nadzwyczajne przerwy w dostawach prądu. Oprócz tego w tych i wielu innych regionach trwają planowe, zapowiedziane przerwy w dostawach.
Brak energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa kupują generatory prądu
W związku z deficytem energii elektrycznej wiele przedsiębiorstw, ale też prywatnych odbiorców zaopatruje się w spalinowe generatory prądu. W niektórych miastach wprowadzane są programy częściowych rekompensat kosztów zakupu takich generatorów.
Rosjanie od października dokonali 8 zmasowanych ataków rakietowych na ukraińskie obiekty infrastruktury - głównie energetycznej. Ukraińskie władze zapowiedziały, że mimo intensywnych remontów pełne odnowienie systemu nie jest w najbliższym czasie możliwe.
Import energii elektrycznej z UE
W związku z niedoborami energii elektrycznej w ukraińskim systemie państwowa spółka "Energetyczna Kompania Ukrainy" zrealizowała pierwszy testowy import prądu z Rumunii. "27 listopada w trybie testowym ukraińska spółka energetyczna w ciągu dwóch godzin importowała niekomercyjne ilości energii elektrycznej z Rumunii o mocy 1 megawata" - czytamy w komunikacie spółki.
REKLAMA
Władze ukraińskiej stolicy zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy.
Posłuchaj
- Kolejne irańskie drony dla Rosji? Niepokojące doniesienia brytyjskiego wywiadu
- Rosja nie zrezygnuje z "celów maksymalnych"? Nowy raport ISW
- Unijne sankcje wobec Rosji. Dziś spodziewana jest zgoda na ich kolejny pakiet
Zobacz: Łukasz Jasina rzecznik MSZ w Polskim Radiu 24
IAR
asp
REKLAMA
REKLAMA