more_horiz
Wiadomości

Katastrofa samolotu w Nepalu. Ratownicy nie tracą nadziei, wznowiono poszukiwana czterech osób

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:00
Ratownicy wznowili poszukiwania czterech osób wciąż zaginionych po największej katastrofie lotniczej w Nepalu od 30 lat - poinformowały w poniedziałek rano władze tego kraju.
Nepal. Wznowiono poszukiwania czterech osób zaginionych po katastrofie lotniczej
Nepal. Wznowiono poszukiwania czterech osób zaginionych po katastrofie lotniczejFoto: PAP/EPA/KRISHNA MANI BARAL

Ratownicy odnaleźli do tej pory 68 ciał. Na pokładzie samolotu ATR 72 nepalskich linii Yeti Airlines były 72 osoby. Maszyna rozbiła się w niedzielę w pobliżu turystycznego miasta Pokhara, na kilka minut przed lądowaniem, przy dobrej pogodzie.

Samolot, który leciał z Katmandu do Pokhary, bramy do malowniczego pasma górskiego Annapurna, przewoził 57 Nepalczyków, pięciu Hindusów, czterech Rosjan, dwóch Koreańczyków z Południa i po jednej osobie z Argentyny, Irlandii, Australii i Francji.

Trwają także poszukiwania czarnych skrzynek - rejestratora rozmów w kokpicie i rejestratora parametrów lotu. Analiza zapisów może ułatwić ustalenie przyczyny katastrofy. Władze Nepalu ogłosiły poniedziałek dniem żałoby narodowej.

Nepal. Dochodzenie ws. katastrofy

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tragedii. Rząd nepalski nakazał wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Maszyna rozpadła się na kawałki, wrak zapalił się i część ciał wydobytych przez ratowników jest całkowicie zwęglona. W akcji ratowniczej bierze udział policja, straż pożarna i wojsko.

Według świadka, którego cytuje Associated Press, do wypadku doszło, gdy samolot nepalskich linii Yeti Airlines zaczął podchodzić do lądowania.

W maju 2022 roku samolot lokalnych nepalskich linii Tara Air rozbił się w górach na północy Nepalu. Na pokładzie znajdowało się 16 Nepalczyków, dwóch Niemców i czterech obywateli Indii; nikt nie przeżył katastrofy.

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także