more_horiz
Wiadomości

Wybory prezydenckie w Czechach. Znamy pierwsze wyniki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 15:01
W Czechach zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. O najwyższych urząd w państwie starają się generał w stanie spoczynku Petr Pavel i były premier Andrej Babiš.
Zakończyły się wybory prezydenckie; trwa liczenie głosów
Zakończyły się wybory prezydenckie; trwa liczenie głosówFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Z chwilą zamknięcia lokali wyborczych o godz. 14.00 rozpoczęto liczenie głosów. Wyniki z poszczególnych komisji przesyłane są do Czeskiego Urzędu Statystycznego (CzSU), który je publikuje. Najpierw liczone są głosy z małych miejscowości i dlatego najwcześniej podawane wyniki mogą nie pokazywać ostatecznych rezultatów.

Prowadzenie Pavla

Nowym czeskim prezydentem może zostać były wysokiej rangi wojskowy Petr Pavel. Po przeliczeniu głosów z około 50 procent obwodów wyborczych ma przewagę nad byłym premierem Andrejem Babiszem w wysokości ponad 170 tys. głosów.

Według tych nieoficjalnych, cząstkowych wyników na Pavla głosowało około 55 proc. wyborców, a na Babisza 45 proc. Wyniki mogą zmienić informacje napływające z obwodów w wielkich miastach.

Według tych samych danych z ok. 50 proc. obwodów wyborczych frekwencja była rekordowo wysoka i najprawdopodobniej wyniosła ponad 70 proc.

Liczenie głosów

Przewodniczący CzSU Marek Rojiczek przestrzegał w sobotę na antenie czeskiej telewizji publicznej przed zbyt szybkim ogłaszaniu zwycięzcy na podstawie cząstkowych danych. Najprawdopodobniej nazwisko nowego prezydenta może być znane w dwie, trzy godziny po zamknięciu lokali wyborczych.

Przedwyborcze sondaże wskazywały na zwycięstwo Petra Pavla, który wygrał pierwszą turę wyborów przed dwoma tygodniami. Uzyskał 35,40 proc.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także