Pierwsza transza dostaw broni ciężkiej trafi na Ukrainę. Kułeba: otrzymamy do 140 czołgów

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że jego kraj otrzyma do 140 czołgów w ramach pierwszej transzy dostaw ciężkiego sprzętu od koalicji 12 zachodnich krajów.

2023-01-31, 17:51

Pierwsza transza dostaw broni ciężkiej trafi na Ukrainę. Kułeba: otrzymamy do 140 czołgów
D. Kułeba: Ukraina otrzyma do 140 czołgów w ramach pierwszej dostawy ciężkiej broni. Foto: Karlis Dambrans/ Shutterstock

W wypowiedzi online minister podkreślił, że w pierwszym transporcie czołgów znajdą się między innymi niemieckie leopardy, brytyjskie challengery oraz amerykańskie abramsy.

Dmytro Kułeba dodał, że liczy też na dostawy francuskich czołgów Leclerc. Nie poinformował, kiedy czołgi miałyby znaleźć się na Ukrainie. Dmytro Kułeba podkreślił, że trwają zakulisowe rozmowy mające na celu rozszerzenie koalicji krajów, które mogą dostarczyć czołgi.

Ukraińska armia planuje dużą kontrofensywę, której celem będzie odzyskanie znacznych części terytorium okupowanego przez Rosję na południu i na wschodzie. Jednocześnie ukraińscy stratedzy przewidują, że Rosja przygotowuje ofensywę. Nie podają, kiedy miałaby ona nastąpić.

Szybka akcesja do UE i nowe sankcje na Rosję tematami szczytu w Kijowie

- Perspektywa wcześniejszego rozpoczęcia procesu negocjacji akcesyjnych powinna być kluczową kwestią podczas szczytu Ukraina-UE - powiedział dziennikarzom "Ukraińskiej Prawdy" minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

REKLAMA

- Przedstawimy stan realizacji wszystkich zaleceń Komisji Europejskiej i spodziewamy się pozytywnej oceny naszych starań - powiedział minister. Jego zdaniem kluczową kwestią podczas szczytu powinna być perspektywa wcześniejszego rozpoczęcia procesu negocjacji akcesyjnych z UE, "po tym, jak Ukraina wdroży wszystkie rekomendacje KE" - wyjaśnił.

Innymi tematami omawianymi podczas szczytu mają być nowe sankcje UE wobec Rosji, zwłaszcza - podkreślił minister - wymierzone w rosyjski przemysł rakietowy i jądrowy. Uczestnicy będą też rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie kraju, realizacji zaproponowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego "formuły pokojowej", rozliczeniu Rosji z popełnionych zbrodni wojennych i powojennej odbudowie Ukrainy. Szczyt zakończy się wspólną deklaracją.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej