more_horiz
Wiadomości

Co z leopardami dla Ukrainy? Niemieckie media: są problemy ze skompletowaniem batalionu czołgów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 11:39
Jak informuje niemiecki "Der Spiegel", pojawiają się problemy ze skompletowaniem batalionu czołgów Leopard dla Ukrainy. Z doniesień tygodnika wynika, że niemieckie władze nie mogą uzyskać w tej sprawie wiążących zobowiązań od europejskich partnerów.
Niemieckie media informują, że są problemy ze sformowaniem kompletnego batalionu czołgów Leopard dla Ukrainy
Niemieckie media informują, że są problemy ze sformowaniem kompletnego batalionu czołgów Leopard dla UkrainyFoto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

"Der Spiegel", powołując się na informacje w urzędzie kanclerskim i niemieckim resorcie obrony, twierdzi, że do końca marca nie uda się skompletować dwóch przeszkolonych batalionów - każdy po około 40 czołgów.

"Leopardowa koalicja" się rozpadła?

Niemcy twierdzą, że choć Polska jako jedyny kraj potwierdza deklarację dostaw, w tym przypadku starszego typu Leopard 2A4, to Warszawa nie zapewnia pakietów szkoleniowych i części zamiennych dla przyszłych ukraińskich czołgów.

"Spiegel" podkreśla, że poza Polską, żaden inny kraj do tej pory nie skonkretyzował swoich wcześniejszych deklaracji dotyczących przekazania Ukrainie czołgów. Gazeta wskazuje tu między innymi na Finlandię, która - według Berlina - nie chce w ogóle przekazać czołgów, podkreślając, że musi zabezpieczać granicę z Rosją. Dla części innych krajów problemem ma być stan techniczny posiadanych maszyn, które wymagają przed dostawami inwestycji.

Polski MON: już szkolimy ukraińskich żołnierzy na leopardach

Wczoraj minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgów Leopard. Mówił o tym w Kijowie po spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i wideokonferencji z ministrami obrony państw wspierających Ukrainę.

Jak poinformował Mariusz Błaszczak, szczegóły przekazania czołgów Ukrainie zostaną ogłoszone w połowie miesiąca, podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także