more_horiz
Wiadomości

Prezydent Turcji ogłosił stan wyjątkowy. Ma to ułatwić akcje ratunkowe w rejonach dotkniętych katastrofą

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 15:11
Po trzęsieniu ziemi w Turcji prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił wprowadzenie trzymiesięcznego stanu wyjątkowego w 10 prowincjach kraju. Jak podkreślił ma to ułatwić i przyspieszyć akcje ratunkowe w regionach dotkniętych katastrofą. 
Prezydent Erdogan ogłosił stan wyjątkowy na trzy miesiące w 10 prowincjach
Prezydent Erdogan ogłosił stan wyjątkowy na trzy miesiące w 10 prowincjachFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Turecki rząd planuje otwarcie hoteli w prowincji Antalya na południu kraju dla osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi po tym, gdy kataklizm zniszczył prawie 5800 budynków - zapowiedział również Erdogan. Prezydent Turcji poinformował, że 70 krajów świata zaoferowało pomoc w trwającej akcji poszukiwawczo-ratunkowej.

Z kolei Komisja Europejska na prośbę władz w Ankarze, uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności cywilnej. 19 unijnych krajów, w tym Polska, oraz Albania i Czarnogóra pospieszyły z pomocą dla Turcji.

11 zespołów poszukiwawczo-ratunkowych jest już na miejscu kataklizmu, w tym między innymi z Polski. 25 ekip ratowniczych i medycznych jest w drodze do najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi obszarów kraju.

Polska ekipa jest na miejscu. "Bogate doświadczenie strażaków"

W sumie Europa zaoferowała prawie tysiąc dwustu ratowników, oraz 79 psów poszukiwawczych. Komisja jest w stałym kontakcie z władzami w Ankarze i dane dotyczące pomocy mogą ulec zmianie wraz z rozwojem sytuacji na miejscu.

Turcja to kierunek kolejnej zagranicznej misji, podczas której polskie służby ratownicze udzielają pomocy potrzebującym. Zastępy ratownicze dotąd były m.in. w Libanie, Francji, Szwecji, Czechach i Grecji. Władze Turcji nie musiały czekać długo na potwierdzenie gotowości polskich ratowników do udzielenia pomocy przy poszukiwaniach osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów już działa w Turcji.

Tysiące ofiar w Turcji i Syrii. UE finansuje organizacje humanitarne

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi wzrosła do 3549 osób - przekazał turecki przywódca. Oznacza to, że łącznie w Turcji i Syrii zginęło ponad 5100 osób. Wcześniej Turcja informowała o 3419 ofiarach śmiertelnych w kraju.

Jeśli chodzi o sąsiednią Syrię, którą również nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi, to Unia Europejska finansuje organizacje humanitarne prowadzące akcje poszukiwawczo-ratunkowe, a także dostarczające wodę, urządzenia sanitarne, koce i środki higieniczne.

Czytaj także:

PAP,IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także