more_horiz
Wiadomości

"Więzy z Polską nigdy nie były tak mocne". Nowy brytyjski plan strategiczny

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:21
Brytyjskie stosunki z Polską są najbliższe od dekad - czytamy w opublikowanym właśnie nowym planie strategicznym Zjednoczonego Królestwa. To ocena sytuacji międzynarodowej i zarys priorytetów Londynu.
Świat jest dziś niestabilny i pełen konfliktów - oceniają Brytyjczycy
Świat jest dziś niestabilny i pełen konfliktów - oceniają BrytyjczycyFoto: Nata.dobrovolskaya/Shuteerstock

Priorytet numer jeden: powstrzymać Moskwę. Ale wiele miejsca poświęcono też Pekinowi. Świat jest dziś niestabilny i pełen konfliktów - oceniają Brytyjczycy.

Nie zmienia się wiele celów zarysowanych w poprzedniej wersji dokumentu, przygotowanej jeszcze za czasów premiera Johnsona: przywiązanie do multilateralizmu, chęć wzmocnienia więzów z krajami regionu Indo-Pacyfiku, oraz akcentowanie roli ekologii - szczególnie przejścia na "czyste" źródła energii.

Rosyjskie zagrożenie

"W krótkim i średnim terminie priorytetem jest zagrożenie, jakie dla europejskiego bezpieczeństwa stwarza Rosja" - czytamy w Zintegrowanym Przeglądzie Strategicznym.

Oprócz tego znalazła się tu także deklaracja, że Moskwa "ze swej inwazji nie może odnieść żadnej korzyści" oraz powtórzenie wcześniejszych zapewnień o wsparciu dla Ukrainy i utrzymaniu lub zwiększeniu zeszłorocznego poziomu pomocy dla naszych sąsiadów.

Mocne więzy

"Nasze więzy nie były tak mocne od dekad" - to ocena Brytyjczyków dotycząca Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich. W innym miejscu nasz kraj wymieniany jest wśród "kluczowych europejskich sojuszników", obok Francji, Niemiec i Włoch.

W przeglądzie jest też deklaracja, że Londyn zadowolony jest z tego, jak po brexicie ewoluowały stosunki z państwami kontynentu, w tym UE.

Czytaj także:

Kluczowa rola w NATO

Brytyjczycy deklarują, że chcą nadal odgrywać "kluczową rolę w NATO". Londyn chce więcej wydawać na obronność. Już nie 2% PKB, a 2,5%. Jednocześnie jednak rząd określa to mianem "aspiracji", a nie celu.

Nie ma terminu, kiedy ów próg miałby zostać osiągnięty, jest za to zastrzeżenie, że wszystko zależy od sytuacji gospodarczej kraju.

5 miliardów funtów - taką dodatkową sumą - o czym wcześniej już donosiły media - wzmocnione zostanie dodatkowo brytyjska armia. To jednak tylko około połowy tego, czego domagał się minister obrony Ben Wallace.

Epokowe wyzwanie

Chiny stanowią według Brytyjczyków "epokowe wyzwanie dla międzynarodowego porządku".

"Szczególnie niepokojące jest pogłębiające się partnerstwo z Rosją, oraz bliższa współpraca z Iranem" - czytamy w dokumencie. Stąd decyzja, by przeznaczyć dodatkowe pieniądze na to, by zrozumieć Pekin. Chodzi o inwestycje w edukację dla dyplomatów, tak by mieć pod ręką ekspertów od chińskiej gospodarki, społeczeństwa czy wojska, A także ludzi, którzy władają językiem mandaryńskim. Dwudziestu z nich uczyć się go będzie na Tajwanie.

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo

Z niepokojem spowodowanym rosnącą rolą Pekinu związany jest też - po części - zamiar inwestowania w cyberbezpieczeństwo.

Tyle, że część polityków Partii Konserwatywnej zarzuca premierowi Rishiemu Sunakowi, że nadal nie docenia zagrożenia, a jego kurs i retoryka ws. Pekinu są zbyt łagodne.

Nowy oddział wywiadu

Powstanie nowa jednostka wywiadu MI5, która ma zapobiegać ryzykownym inwestycjom zagranicznych firm we wrażliwe gałęzie branże na Wyspach.

Dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną też na soft power: 20 milionów funtów dostanie serwis międzynarodowy BBC (World Service), nadający w ponad 40 językach.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:58 brytyjski plan strategiczny.mp3 Brytyjczycy przedstawili nowy plan strategiczny. Korespondencja Adam Dąbrowskiego (IAR)

 

IAR/fc


Zobacz także

Zobacz także