more_horiz
Wiadomości

Bruksela: dziś spotkanie ambasadorów. Będą rozmawiać nt. amunicji dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 10:41
W Brukseli dziś po południu spotkanie ambasadorów poświęcone dostawom amunicji dla Ukrainy. Polityczna zgoda na przekazanie pocisków zapadła w ubiegłym tygodniu na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony w Sztokholmie, ale do ustalenia pozostaje wiele szczegółów - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Dziś po południu spotkanie ambasadorów poświęcone dostawom amunicji dla Ukrainy
Dziś po południu spotkanie ambasadorów poświęcone dostawom amunicji dla UkrainyFoto: PAP/EPA/MARIA SENOVILLA

Plan ma trafić do zatwierdzenia na jutrzejsze spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych unijnych krajów lub na rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt z udziałem europejskich przywódców. Plan przygotowany przez Komisję został w ostatnich dniach zmieniony i usunięte zostały zapisy wywołujące różnice zdań.

Poziom propozycji został obniżony - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Nie ma na przykład zobowiązania na piśmie o pilnym przekazaniu Ukrainie miliona pocisków. Nierozstrzygnięta jest też kwestia wspólnych zakupów amunicji po opróżnieniu magazynów w krajach członkowskich.

Polska chce też wzmocnienia Europejskiej Agencji Obrony

Polska uważa, że trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie Ukrainy i jeśli europejski potencjał okaże się nie wystarczający, należy składać zamówienia w państwach spoza Unii.

Posłuchaj
00:53 12258635_1.mp3 Bruksela: Ambasadorowie na temat amunicji dla Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Polska chce też wzmocnienia Europejskiej Agencji Obrony, która w imieniu państw członkowskich miałaby przeprowadzać przyspieszoną procedurę dotyczącą umową na produkcję i dostawy różnego rodzaju amunicji.

Nierozstrzygnięta jest również kwestia zwiększania Europejskiego Funduszu Pokojowego o kolejne 3,5 miliarda euro z którego finansowane są obecnie dostawy sprzętu na Ukrainę.

Zobacz także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także