more_horiz
Wiadomości

Rosjanin chciał infiltrować Międzynarodowy Trybunał Karny. To ta instytucja ściga Putina za zbrodnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 19:15
Deportowany w kwietniu ubiegłego roku z Holandii i aresztowany później w Brazylii rosyjski agent GRU Siergiej Czerkasow, który chciał szpiegować Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK), został w piątek oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości - informuje w sobotę portal NOS.
Rosyjski szpieg, który chciał zinfiltrować MTK w Hadze, został oskarżony przez amerykańską prokuraturę
Rosyjski szpieg, który chciał zinfiltrować MTK w Hadze, został oskarżony przez amerykańską prokuraturęFoto: Vincent Isore / Zuma Press / Forum

W czerwcu ubiegłego roku holenderski wywiad (AIVD) ujawnił, że zapobiegł zatrudnieniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podający się za Brazylijczyka Siergiej Czerkasow został deportowany zaraz po przylocie z Brazylii.

Mężczyzna podający się za Viktora Mullera Ferreirę w kwietniu 2022 r. przyleciał z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Na miejscu został aresztowany przez holenderskie służby - informował AIVD w komunikacie.

"Miał uzyskać dostęp do informacji"

Udając cudzoziemca, miał uzyskać dostęp do informacji niedostępnych dla Rosjan - podał AIVD. Holenderski wywiad ocenia, że zagrożenie ze strony oficera wywiadu było "bardzo duże".

Wskazuje, że szpieg w MTK może mieć wielką wartość dla rosyjskich służb wywiadowczych, zwłaszcza że sąd ten bada obecnie sprawę zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

Z informacji brazylijskich mediów wynika, iż Czerkasow został aresztowany w Brazylii pod zarzutem podszywania się pod inne osoby. Natomiast portal NOS poinformował, iż w piątek Rosjanin został oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu kradzież tożsamości, a także szpiegowanie na rzecz Rosji podczas jego pobytu w USA.

Czytaj także:

PAP,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także