more_horiz
Wiadomości

Polsko-rumuńska deklaracja o współpracy podpisana w Bukareszcie. Celem ochrona ludności

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 16:55
We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że "resorty spraw wewnętrznych Polski i Rumunii podczas konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie podpisały deklarację o współpracy w zakresie ochrony ludności".
MSWiA: polsko-rumuńska deklaracja o współpracy w zakresie ochrony ludności.
MSWiA: polsko-rumuńska deklaracja o współpracy w zakresie ochrony ludności.Foto: PAP/Marcin Obara

Deklarację podpisali wiceministrowie spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki i Raed Arafat. MSWiA przekazało, że celem dokumentu jest m.in.: zmniejszenie ryzyka wystąpienia katastrof i innych sytuacji kryzysowych w Rumunii i w Polsce, ułatwienie koordynacji pomiędzy polskimi i rumuńskimi jednostkami podczas takich wydarzeń, wymiana informacji na temat najlepszych praktyk w zakresie ochrony ludności oraz wzmocnienie wspólnych wysiłków w pozyskiwaniu międzynarodowych funduszy na inicjatywy w tej dziedzinie.

Wspieranie uchodźców z Ukrainy

Wiceministrowie Bartosz Grodecki i Raed Arafat, oprócz spraw związanych z ochroną ludności, omówili też kwestie wspierania uchodźców z Ukrainy oraz przeciwdziałania nielegalnej migracji. W rozmowie - jak podał resort - "zwrócono także uwagę na współpracę w zakresie readmisji z państwami trzecimi oraz potrzebę przeciwdziałania instrumentalizacji migracji jako środka wywierania presji na państwa Unii Europejskiej".

"Ministrowie podkreślili również znaczenie dobrze funkcjonującej strefy Schengen jako kluczowego elementu stabilności Unii Europejskiej" - podało MSWiA. Wtorkowym rozmowom w Bukareszcie przewodniczyli premier Mateusz Morawiecki i premier Rumunii Nicolae Ciuca. 

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Oświadczenie dla mediów premierów Polski i Rumunii


PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także