"Żaden kraj nie pomógł Ukraińcom tak szybko i tak masowo jak Polska". Zagraniczne media o wizycie Zełenskiego

2023-04-06, 01:25

"Żaden kraj nie pomógł Ukraińcom tak szybko i tak masowo jak Polska". Zagraniczne media o wizycie Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Światowe media z uznaniem o wizycie ukraińskiego prezydenta. Foto: PAP/Paweł Supernak; zrzut ekranu za: bbc.com/news/; lefigaro.fr/international

"Żadne państwo świata nie pomogło Ukrainie tak szybko, jak zrobiła to Polska, i w tak powszechny sposób" - ocenia portugalska telewizja RTP. Pozostałe zagraniczne media również nie szczędzą pochwał dla naszego kraju.

Oto, co piszą na temat wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce zagraniczne media.

Francuskie "Le Figaro": Polska i Ukraina świętują swoje porozumienie w Warszawie

"Polska jest najgorętszym sojusznikiem Ukrainy. W Warszawie podniosłość połączona była podczas wizyty ukraińskiego prezydenta z wyczuwalnym wzruszeniem, co pokazało, do jakiego stopnia stosunki dwustronne krajów uległy fuzji. Tuż po przyjeździe Zełenski został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego" - pisze "Le Figaro".

"Polska, w której 73 proc. ludności uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu ich własnego kraju, wyróżnia się w NATO militarnym wsparciem udzielonym wschodniemu sąsiadowi. Po dostarczeniu czołgów Warszawa właśnie w poniedziałek dostarczyła osiem myśliwców MiG-29. A polski prezydent zadeklarował, że jest »gotowy dość szybko przekazać Ukrainie sześć nowych samolotów«. Polska jest trzecim co do wielkości partnerem wojskowym Ukrainy, za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanii" - przypomina francuski dziennik.

"Warszawa chce wykorzystać swoją działalność dyplomatyczną i humanitarną oraz bliskość geograficzną. Przed spotkaniem z liderami banków i wielkiego biznesu w Warszawie Zełenski potwierdził życzenie, aby polski sektor prywatny był liderem w odbudowie Ukrainy" - informuje francuski dziennik.

"Le Figaro" wskazuje, że umowy podpisywane między Warszawą a Kijowem mogą się wzorować na Traktacie Elizejskim łączącym Francję i Niemcy, podpisanym w 1963 r. przez generała de Gaulle'a i kanclerza Adenauera. Umowy te mogą zinstytucjonalizować status polityczny między dwoma sąsiadami, ułatwić wymianę gospodarczą i zakończyć integrację Ukrainy z Unią Europejską i Sojuszem Atlantyckim.

Holenderski dziennik "De Tijd": wizyta Zełenskiego w Warszawie to spotkanie najlepszych sąsiadów

"Polska wraz z krajami bałtyckimi jest w Unii Europejskiej najbardziej zdecydowanym zwolennikiem pomocy Ukrainie w walce z rosyjskim agresorem" - napisał belgijski dziennik "De Tijd". Dodał także, że to wsparcie ma nie tylko charakter werbalny, ale przede wszystkim wymiernej pomocy militarnej.

"Dzięki Polsce na początku 2023 r. przełamano tabu dotyczące dostaw zachodnich czołgów dla Kijowa. Wysyłając ostatnio radzieckie myśliwce do swoich wschodnich sąsiadów, Warszawa wywołała debatę na temat przekazania zachodnich odrzutowców dla ukraińskich sił zbrojnych" - wylicza "De Tijd".

Dziennik przypomina, iż żaden inny kraj nie przyjął tylu ukraińskich uchodźców wojennych, co Polska. "Do tej gościnności przyczyniły się historyczne więzi drugiego i trzeciego co do wielkości państwa słowiańskiego oraz wspólna niechęć do ekspansjonizmu Putina" - zauważa gazeta. 

Portugalska telewizja RTP: żaden kraj nie pomógł Ukraińcom tak szybko i tak masowo jak Polska

"Żadne państwo świata nie pomogło Ukrainie tak szybko, jak zrobiła to Polska i w tak powszechny sposób" - oceniła z kolei portugalska telewizja RTP.

Publiczna stacja z Lizbony wskazała, że Polska nie tylko odpowiedziała najszybciej, ale również "pomogła uciekinierom wojennym w skali masowej".

"Przez terytorium Polski przetoczyła się od czasu wybuchu wojny ogromna liczba uchodźców z Ukrainy - aż 9 milionów" - poinformowała komentująca wizytę Zełenskiego telewizja RTP.

Wskazując na niezwykłą hojność dla sąsiadów ze strony Polaków, stacja odnotowała, że władze polskie doceniły też przywództwo Zełenskiego w walce przeciwko Rosji.

"Prezydentowi Zełenskiemu wręczono dziś order Orła Białego, czyli najwyższe odznaczenie w Polsce" - odnotowała portugalska telewizja, wskazując na niespotykaną w historii obu narodów współpracę.

Brytyjskie media: Polska jest kluczowym sojusznikiem wspierającym Ukrainę

Stacja BBC News zauważyła, że jest to pierwsza oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. "Polska jest kluczowym sojusznikiem wspierającym Ukrainę i zwykle przoduje w zabiegach o dostawy broni dla swojego sąsiada. Jako pierwsza zadeklarowała przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2, a w środę obiecała więcej sowieckich myśliwców MiG-29" - pisze na swoim portalu BBC News.

Dziennik "Financial Times", również informując o zamiarze przekazania kolejnych MiG-ów 29, zwraca uwagę, że podróż do Warszawy jest pierwszą od początku rosyjskiej inwazji, w którą ukraiński prezydent udał się razem ze swoją żoną Ołeną, a także pierwszą, która została zapowiedziana z wyprzedzeniem.

"Polska odegrała kluczową rolę w zapewnieniu Ukrainie wsparcia wojskowego w trakcie inwazji Rosji, a Ukraina ma nadzieję na zwiększenie swoich sił na wschodzie i południu kraju, aby wzmocnić swoją kontrofensywę" - pisze z kolei "The Times". Dodaje, że Polska zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem wartości pomocy przekazanej Ukrainie w stosunku do PKB - wynosi ona 0,64 proc.

"The Independent" podkreśla, że wizyta Zełenskiego - jedna z nielicznych poza Ukrainę od czasu rosyjskiej napaści - jest gestem wdzięczności za wsparcie w wojnie. "Ukraiński prezydent i jego żona zostali powitani w kraju sąsiada z honorami wojskowymi na początku wizyty państwowej. To rzuca światło na rosnącą międzynarodową rolę, jaką Polska odgrywa w nowym porządku bezpieczeństwa wyłaniającym się po inwazji Rosji" - komentuje gazeta. Podobnie jak "Financial Times", także zwraca uwagę, że jest to pierwsza podróż Zełenskiego od początku wojny, która została ogłoszona z wyprzedzeniem.

Czytaj także:

Zobacz: Łukasz Jasina w Polskim Radiu 24

PAP/IAR/pb

Polecane

Wróć do strony głównej