Narada szefów MSZ państw UE. W centrum uwagi amunicja dla Ukrainy i sytuacja w Mołdawii

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy oraz misja w Mołdawii i sankcje za destabilizowanie jej sytuacji - to niektóre z kluczowych tematów porannej narady w Luksemburgu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Rozmowy mają dotyczyć również Chin.

2023-04-24, 06:44

Narada szefów MSZ państw UE. W centrum uwagi amunicja dla Ukrainy i sytuacja w Mołdawii
Wsparcie wojskowe dla Ukrainy oraz misja w Mołdawii i sankcje za destabilizowanie jej sytuacji - o tym mają rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Foto: shutterstock/Diego Grandi

Unijni ministrowie rozpoczną spotkanie od połączenia z szefem ukraińskiego MSZ. W ubiegłym tygodniu z rozczarowaniem komentował on brak porozumienia w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy, na co Wspólnota ma przeznaczyć miliard euro.

- Koszty bezczynności są mierzone ludzkim życiem na Ukrainie - skomentował Dmytro Kułeba.

Porozumienie blokuje Francja, która nie chce się zgodzić na udział we wspólnych zakupach firm spoza Unii, ani nawet na te europejskie firmy, które korzystają z komponentów z państw trzecich. Polska jest wśród krajów, które naciskają na szybką zgodę.

Protesty na zlecenie Kremla

Ministrowie dwudziestki siódemki mają także dziś zatwierdzić sankcje za destabilizację Mołdawii przez Rosję. Jak informowała przed kilkoma dniami brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, chodzi na razie o podstawę prawną.

REKLAMA

Teraz żadne osoby nie zostaną wpisane na czarną listę, ale stanie się to już niedługo, a na celowniku Unii jest dwóch prorosyjskich oligarchów działających na zlecenie Kremla, osłabiających władze w Mołdawii, organizujących protesty antyrządowe. To Władimir Płachotniuk oraz Iłan Szor.

Misja w Mołdawii

Dzisiaj szefowie dyplomacji zatwierdzą również wysłanie unijnej, cywilnej misji do Mołdawii. Od przyszłego miesiąca kilkudziesięciu ekspertów będzie jej pomagać w dziedzinie bezpieczeństwa.

Chodzi o walkę z zagrożeniami hybrydowymi, cyberatakami i dezinformacją oraz manipulacją i wzmocnienie odporności kraju. O wysłanie misji zwrócił się do Brukseli na początku roku prozachodni rząd w Kiszyniowie. W tym czasie pojawiły się doniesienia, że Rosja planuje pucz w Mołdawii.

REKLAMA

Posłuchaj

Luksemburg: ministrowie spraw zagranicznych o wsparciu dla Ukrainy i sprawach Wschodu. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

 

Brak suwerenności

Jeśli natomiast chodzi o dyskusję na temat Chin, to powróci zapewne sprawa wypowiedzi chińskiego ambasadora we Francji o braku suwerenności krajów byłego ZSRR i praw na arenie międzynarodowej.

"Niedopuszczalna wypowiedź chińskiego ambasadora we Francji kwestionująca suwerenność krajów, które uzyskały niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. Unia Europejska oczekuje, że te deklaracje nie wyrażają oficjalnego stanowiska Chin" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej