more_horiz
Wiadomości

USA: nowy przewodniczący Kolegium Połączonych Sztabów. Joe Biden ogłosił nominację

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 00:35
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił nominację obecnego dowódcy Sił Powietrznych USA generała Charlesa Browna na nowego przewodniczącego Kolegium Połączonych Sztabów. Charles Brown zastąpi generała Mike'a Milleya, który sprawował tę funkcję od 2019 r. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
USA: nowy przewodniczący Kolegium Połączonych Sztabów. Joe Biden ogłosił nominację
USA: nowy przewodniczący Kolegium Połączonych Sztabów. Joe Biden ogłosił nominacjęFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO/POOL

Charles'a Browna rekomendował sekretarz obrony Lloyd Austin. Jeśli nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat, po raz pierwszy w historii USA obaj najwyżsi rangą przedstawiciele Departamentu Obrony, szef Pentagonu i przewodniczący Kolegium Połączonych Sztabów, będą Afroamerykanami.

Ogłaszając nominację Charlesa Browna, prezydent Joe Biden podkreślił jego osiągnięcia jako pilota, dowódcy w konfliktach zbrojnych i generała, który cieszy się zaufaniem sojuszników.

Gen. Charles Brown z nową funkcją. "Musimy utrzymać wiarygodne zdolności bojowe"

- Musimy utrzymać wiarygodne zdolności bojowe do przeciwstawienia się i pokonania każdego potencjalnego zagrożenia. Musimy zarządzać naszą rywalizacją z Chinami i zmierzyć się z nową agresją w Europie - mówił Joe Biden. Generał Charles Brown w 2020 r. został powołany na stanowisko dowódcy sił powietrznych USA. W Senacie spotkał się z mocnym ponadpartyjnym poparciem - w głosowaniu uzyskał 98 głosów za i ani jednego przeciw.

Posłuchaj
00:51 12375875_1.mp3 Joe Biden ogłosił nominację nowego szefa połączonych sztabów - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Nie jest jasne, kiedy Kongres zajmie się nominacją Charlesa Browna. Republikański senator Tommy Tuberville blokuje obecnie ponad 200 nominacji wojskowych w proteście przeciwko zbyt liberalnej jego zdaniem polityce Pentagonu w sprawie aborcji.

Czytaj także:


IAR/Marek Wałkuski/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także