more_horiz
Wiadomości

"Powoli przechodzimy do działań ofensywnych". Ukraińska wiceminister obrony o postępach na froncie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 18:12
Ukraińska armia osiąga niewielkie postępy na wielu odcinkach frontu. Jak poinformowała wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar, wojska posunęły się do przodu o kilkaset metrów.
Poczynione przez ukraińską armię postępy są na razie niewielkie.
Poczynione przez ukraińską armię postępy są na razie niewielkie.Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie. Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar.

"Oddziały zgrupowania wojsk ukraińskich Chortyca prowadzą działania ofensywne przeciwko wojskom rosyjskim na wschodnim froncie" - napisała Malar w komunikatorze Telegram. "Mimo silnego oporu i prób utrzymania przez przeciwnika zajętych pozycji nasze jednostki podczas prowadzonych działań bojowych przesunęły się naprzód na kilku odcinkach" - dodała.

Na odcinku Orichowo-Wasyliwka i Paraskowijiwka pod Bachmutem wojska ukraińskie posunęły się naprzód na odległość od 200 do 1600 metrów, a na kierunku Iwaniwske-Kliszczijiwka - od 100 do 700 metrów.

Wcześniej w poniedziałek Malar przekazała, że na niektórych odcinkach ukraińskie wojska przechodzą do działań ofensywnych przeciwko siłom rosyjskim.

Postępy także w Mariupolu

To już kolejne zapowiedzi ofensywnych działań strony ukraińskiej. Wcześniej w poniedziałek informowano o ostrzale pozycji rosyjskich wojsk w okupowanym Mariupolu nad Morzem Azowskim. - Silny wybuch rozległ się w okolicach zakładów metalurgicznych Azowstal, na miejsce zdarzenia wyjechały karetki pogotowia - oznajmił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

- Nie znamy jeszcze skutków tego ataku, lecz wśród mieszkańców miasta popierających Rosję zapanowała panika. Dobra wiadomość - relacjonował samorządowiec w serii komunikatów na Telegramie.

Od kilku tygodni władze Mariupola, przebywające na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, regularnie informują o ostrzałach baz agresora w tym mieście lub jego okolicach.

Ponadto jak poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną siły ukraińskie, odnoszą ograniczone sukcesy taktyczne na zachodzie obwodu donieckiego i we wschodniej części obwodu zaporoskiego, na południu kraju.

Czytaj także:


PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także