more_horiz
Wiadomości

Sprawa kopalni Turów. Premier Czech: mamy gwarancje, że nie szkodzi środowisku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 20:43
Premier Czech Petr Fiala powiedział w środę, że dzięki umowie międzyrządowej z 2022 roku Czechy mają wystarczające gwarancje, że wydobycie wegla brunatnego w polskiej kopalni Turów nie zaszkodzi lokalnemu środowisku.
Premier Czech: mamy gwarancje, że kopalnia Turów nie szkodzi środowisku
Premier Czech: mamy gwarancje, że kopalnia Turów nie szkodzi środowiskuFoto: Lukasz Barzowski / Shutterstock

Premier Fiala stwierdził: - Istnieje szereg gwarancji, że kopalnia nie zaszkodzi interesom Republiki Czeskiej i interesom naszych obywateli.

Zaznaczył ponadto, że nadchodzące miesiące pokażą, czy podjęte środki są skuteczne. - Z dotychczasowych informacji wynika, że z dużym prawdopodobieństwem ocena realizacji podjętych ustaleń będzie pozytywna - nadmienił.

"Bariera spełnia kryteria"

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami resortu środowiska Czesi otrzymają pod koniec czerwca pierwsze dane podsumowujące funkcjonowanie ściany, która ma chronić wody gruntowe przed skutkami wydobycia węgla w odkrywkowej kopalni Turów. Oceni je grupa hydrogeologów powołana przez ministra środowiska Petra Hladika.

Według dyrektora Czeskiej Służby Geologicznej Zdeńka Venera dane, które napłynęły w pierwszym roku funkcjonowania ściany, pokazują, że bariera jak dotąd spełnia wyznaczone kryteria.

Pozew przeciwko Polsce do TSUE

W lutym 2021 r. Republika Czeska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z rozwojem wydobycia w kopalni Turów. W maju 2021 r. TSUE orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać wydobycia. Polska odmówiła, a we wrześniu 2021 r. TSUE nałożył grzywnę w wysokości pół miliona euro dziennie.

Negocjacje między Pragą a Warszawą ostatecznie doprowadziły do podpisania polsko-czeskiego porozumienia, na mocy którego Polska wypłaciła Republice Czeskiej 45 mln euro jako odszkodowanie za szkody spowodowane wydobyciem, a Praga wycofała pozew.

Czytaj także:

***

PAP/PR 24/łl

Zobacz także

Zobacz także