more_horiz
Wiadomości

Brytyjczycy chcą zmniejszenia ryzyka wypadku jądrowego na Ukrainie. Przekazali na to dodatkowe pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 23:29
Ponad 700 tysięcy funtów przekażą Brytyjczycy Międzynarodowej Agencji Atomowej. Cel to zmniejszenia ryzyka wypadku jądrowego na Ukrainie.
Londyn przeznaczy dodatkowe pieniądze na utrzymanie bezpieczeństwa nuklearnego na Ukrainie
Londyn przeznaczy dodatkowe pieniądze na utrzymanie bezpieczeństwa nuklearnego na UkrainieFoto: TT/@ukrinform/@DefenceHQ

Od początku wojny Brytyjczycy wsparli Ukrainę pięcioma milionami funtów. Te dodatkowe pieniądze mają sprawić, że nasi sąsiedzi skuteczniej zadbają o bezpieczeństwo. Choć nie wszystko zależy od nich. Londyn powtórzył właśnie swoje stanowisko: zajęcie przez Moskwę Elektrowni Zaporoskiej zwiększa ryzyko wypadku.

Wysadzenie tamy

Tymczasem w sprawie uszkodzenia tamy na Dnieprze Brytyjczycy - podobnie jak np. Amerykanie - oficjalnie nie przesądzają o winie. Ale premier Rishi Sunak podkreślił w rozmowie z BBC, że "jeśli okaże się, ze to była Rosja - pasowałoby to do ogólnego schematu działań Moskwy od początku wojny. Strategią Rosji jest branie na cel cywilnej infrastruktury".

Według Ukrainy w wyniku uszkodzenia tamy zagrożone jest życie i zdrowie około 40 tysięcy mieszkańców.

Posłuchaj
00:39 12399261_1.mp3 Londyn przeznaczy dodatkowe pieniądze na utrzymanie bezpieczeństwa nuklearnego na Ukrainie (Adam Dąbrowski/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także