more_horiz
Wiadomości

Wyznaczono nagrodę za porwanie Pawła Łatuszki. "Łukaszenka czuje, że nakaz aresztu jest już blisko"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 15:30
- Groźby wobec mnie to dowód, że Łukaszenka czuje zbliżającą się odpowiedzialność za jego zbrodnie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl. Paweł Łatuszka. Kolejne pogróżki pod adresem Pawła Łatuszki wystosował jeden z proreżimowych polityków białoruskich Oleg Gajdukiewicz: oświadczył, że wyznaczono nagrodę za uprowadzenie opozycjonisty i przewiezienie go na terytorium Białorusi. W ostatnim czasie wobec wobec Łatuszki kierowane są liczne groźby śmierci, w związku z raportami na temat udziału białoruskich władz w deportacji ukraińskich dzieci, a także zbrodni popełnianych przeciwko białoruskiej ludności. - To na nic, dokumenty i dowody przestępstw trafiły już do Hagi - przekazał Polskiemu Radiu Paweł Łatuszka.
Paweł Łatuszka
Paweł ŁatuszkaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Alaksandr Łukaszenka zdaje sobie sprawę, że zbliża się przełom - odpowiedzialność, którą poniesie za zbrodnie wojenne, deportacje ukraińskich dzieci oraz za zbrodnie przeciwko białoruskiej ludności, jest coraz bliżej - powiedział Polskiemu Radiu Paweł Łatuszka, szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego, komentując kierowane przeciwko niemu pogróżki. - Groźby na nic się nie zdadzą, dokumenty są już w Hadze - powiedział.

Na Białorusi członek kontrolowanego przez władze parlamentu Oleg Gajdukiewicz przekazał mediom, że wyznaczył nagrodę za porwanie Pawła Łatuszki i przywiezienie go, tu cytat "tego zwierzęcia żywego, na Białoruś".

W ostatnim czasie wobec Pawła Łatuszki nasiliły się groźby śmierci, związane z opublikowaniem przez niego i ujawnieniem informacji na temat deportacji ukraińskich dzieci z okupowanej Ukrainy do Rosji i na Białoruś. Jest to zbrodnia wojenna, w związku z którą Międzynarodowy Trybunał Karny wydał już nakaz aresztowania Władimira Putina. Oznacza on, że  obowiązek nałożenia aresztu na Putina ma każde państwo, na terytorium którego będzie się on znajdować, a które przystąpiło do Statutu Rzymskiego, podstawy traktatowej MTK.

W związku z tym Putin, obawiając się aresztowania, odwołał m.in. planowaną wizytę w stolicy Republice Południowej Afryki na szczycie BRICS. Wkrótce podobny nakaz MTK może być wydany wobec Alaksandra Łukaszenki i jego wspólników - wnioskował już o to w swojej rezolucji Parlament Europejski.

Gajdukiewicz chce sprowadzać przeciwników reżimu w bagażniku

Białoruski reżimowy polityk Gajdukiewcz powiedział białoruskim mediom, że wyznaczył nagrodę za porwanie Łatuszki jako lider swojego ugrupowania. - "Biega na kolanach po gabinetach, błagając o jakieś ściganie karne - tylko po to, by zaszkodzić krajowi! ! Jak zareagować? Musi zostać ukarany. Jako przywódca partii (mogę powiedzieć, że) dwa lata temu dawaliśmy nagrodę 150 dolarów, żeby przywieźli go tutaj (…), żeby to zwierzę zostało przewiezione tutaj do Mińska, tylko żywe, niepobite, do aresztu śledczego. Bo jestem pewien, że następnego dnia czołgając się  powie, że nic nie jest winny i zawsze był za Łukaszenką" - powiedział (Oleg) Gajdukiewicz w rozmowie z "Mińsk Nowosti". Jego słowa cytuje portal Nasza Niwa (nn.by).

Jak przypomina portal Nasza Niwa, Oleg Gajdukiewicz wcześniej mówił j€ż, że przeciwników reżimu należy siłą sprowadzić w  bagażniku, a Gajdukiewicz to poseł parlamentu Łukaszenki, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych.

Dokumenty są już w Hadze

- Uderzyliśmy, jak widać w miejsce bardzo bolesne dla reżimu. Chciałbym też przekazać wszystkim, którzy kierują do mnie groźby: materiały, dokumenty które potwierdzają przestępstwa popełnione przez Łukaszenkę, są już w Międzynarodowym Trybunale w Hadze, kolejne groźby już nic nie dadzą.

Dalej zbieramy kolejne dowody i wciąż działamy. Bo większość Białorusinów jak i Ukraińców oczekuje, że winni zbrodni będą pociągnięci do odpowiedzialności i że sprawiedliwość i prawda zwyciężą. Gromadzimy kolejne dowody - przekazał.

W ostatnich dniach wobec Pawła Łatuszki kierowano bezpośrednie groźby pozbawienia go życia. Otrzymywał wiadomości min. o tym, że "grupa jest już w Warszawie", że zostanie odcięta mu głowa.

Prześladowana jest także rodzina Pawła Łatuszki. Jego cioteczny brat Anatol został skazany na 6 lat kolonii karnej. Wobec córki Jany na Białorusi wszczęto sprawę karną.

Czytaj także:

***

Paweł Łatuszka był ambasadorem Białorusi w Polsce i we Francji, a także ministrem kultury i dyrektorem Teatru im. Janki Kupały. Jest Dyrektorem Narodowego Zarządu Antykryzysowego i zastępcą Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Białoruskiej Opozycji.

 

***

Z Pawłem Łatuszką rozmawiała Agnieszka Kamińska z portalu PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także