"Polska stanie się hubem w silnym okręgu NATO wokół Bałtyku". Michta o wejściu Finlandii i Szwecji do sojuszu
Po dołączeniu Finlandii, Szwecji do sojuszu, dla Polski otwierają się nowe szanse, jej pozycja w regionie Morza Bałtyckiego się wzmacnia - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Andrew Michta. Zaznaczył, że Turcji zależy na równowadze w regionie Morza Czarnego.
2023-07-30, 07:20
- Zakładać można, że ratyfikacja akcesji Szwecji w parlamencie Turcji to formalność. Prawdopodobne wejście Szwecji do NATO powiększa głębię strategiczną Bałtyku, poprawia sytuację bezpieczeństwa państw bałtyckich, zwłaszcza małych, a także pozycję Polski, bo Warszawa staje hubem w silnym okręgu wokół Bałtyku - ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia dr Andrew Michta.
- Do tego trzeba zaznaczyć, że cztery państwa skandynawskie podpisały jeszcze w marcu w Ramstein umowę na temat złączenia wszystkich swoich sił lotniczych - o wspólnej obronie powietrznej - przypomniał Andrew Michta.
- W rezultacie 250 samolotów działać pod jedną egidą pod dowództwem NATO. Do tego należy dodać zakupy F-35 przez Polskę, Finlandię, inne kraje - dodał.
- Objęcie Bałtyku przez sojusz poprawia sytuację bezpieczeństwa Polski, regionu. Wejście Finlandii do NATO oznacza dla Rosji dodatkowe 1200 km granicy z sojuszem. Finlandia i Szwecja wprowadzają do NATO siły, które są nowoczesne, mają zaplecze przemysłu zbrojeniowego, Szwedzi dysponują dobrą marynarką wojenną - podkreślił dr Michta.
REKLAMA
USA zainwestowały wiele w relacje z Turcją
Andrew Michta zaznaczył, że obserwujemy zbliżenie Turcji z USA - w której, jak podkreślił, prezydent Joe Biden zainwestował wiele swojego autorytetu.
- Następuje zbliżenie z Turcją. Mało o tym mówiono, ale przed spotkaniem w Wilnie sekretarz Antony Blinken odbył trzy rozmowy telefoniczne z ministrem spraw zagranicznych Turcji w ciągu pięciu dni. Te kontakty znacznie się ożywiły. Turcja dostała zapewnienia ze strony Szwecji o tym, że będzie wspierała jej europejskie aspiracje, uzgodnienia ws. traktowania przez Sztokholm Partii Pracujących Kurdystanu, mają też miejsce rozmowy o zakupie amerykańskiego sprzętu wojskowego przez Turcję - mówił Andrew Michta.
Bilans sił w regionie Morza Czarnego
Andrew Michta zaznaczył, że dla Turcji bardzo ważny jest bilans sił w rejonie Morza Czarnego.
- Turcja jest kluczowym państwem NATO, to druga największa armia w Sojuszu, kluczowe państwo regionalne. Turcja silnie wspierała wejście do sojuszu Ukrainy, Gruzji, Macedonii Północnej, bo Turcy są zainteresowani utrzymaniem balansu sił na Morzu Czarnym. I nie jest w ich interesie, by Rosja zdominowała ten obszar, stąd wsparcie dla Ukrainy, zbliżenie się Ukrainy z Turcją i to jest dobre dla sojuszu. Trzeba dodać, że prezydent Biden zainwestował w kwestii tureckiej bardzo dużo własnego autorytetu i całej instytucji prezydentury - ocenił dr Andrew Michta.
REKLAMA
***
Prof. Andrew Michta jest dziekanem Kolegium Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (College of International and Security Studies) w George C. Marshall European Center for Security Studies w Garmish w Niemczech. Poprzednio był profesorem katedry Bezpieczeństwa Narodowego w amerykańskim Morskim Kolegium Wojennym (Naval War College) w Newport i analitykiem (senior felllow) w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies - Europe Program) w Waszyngtonie, a także Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie.
Nasz Rozmówca zastrzegł, że wypowiedział się w powyższym wywiadzie we własnym imieniu, a wyrażone opinie nie mogą być automatycznie utożsamiane ze stanowiskiem Departamentu Obrony USA, administracji Stanów Zjednoczonych, czy George C. Marshall European Center for Security Studies.
***
REKLAMA
Rozmawiała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl
***
- Ukraina a NATO. Andrew Michta: mamy dużo do zrobienia przez ten rok do czasu szczytu w Waszyngtonie
- "Kultura strategiczna musi się zmienić". Michta: Zachód musi przestać traktować Europę Wschodnią jako peryferie
- Atak dronów w pobliżu tajnych obiektów GRU oznaką kontrofensywy? "To Putin przyprowadził wojnę do Rosji"
- Łukaszenka twierdził, że "powstrzymuje" wagnerowców. Ekspert ostrzega przed celową dezinformacją ze strony reżimu
- Wagnerowcy na Białorusi. Ekspert: możliwe są prowokacje na granicy, a część najemników zapewne wyjedzie do Afryki
***
Ćwiczenia Arctic Forge w 2023 roku. Wideo DVIDS/ autorstwa sierż. Austina Bakera AFN Wiesbaden
REKLAMA
REKLAMA