Promocja lokalnej żywności również w USA. Władze wspierają rolników
Mimo zdominowania rynku przez wielkie koncerny spożywcze, w USA istnieją różne formy wsparcia dla rolników, którzy dostarczają żywność dla klientów, chcących sięgać po lokalne, bardziej zdrowe produkty. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
2023-09-06, 17:53
Na amerykańskim rynku żywności dominują duże farmy i wielkie koncerny spożywcze. W ostatnich latach władze federalne i stanowe starają się wspierać mniejszych producentów oferujących świeże i bardziej ekologiczne produkty.
W latach 30. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych istniało ponad 8 milionów gospodarstw rolnych. Obecnie jest ich czterokrotnie mniej. Średnia farma ma powierzchnię 180 hektarów.
Rynek żywności zdominowany jest przez koncerny spożywcze o dochodach rzędu kilkudziesięciu miliardów rocznie. Ponieważ oferują one wysoko przetworzoną żywność, wielu Amerykanów stara się wybierać zdrowsze organiczne produkty.
Kontrakty z lokalnymi rolnikami
Małe farmy wspierane są często przez władze stanowe i lokalne, które umożliwiają rolnikom sprzedaż produktów na organizowanych w weekendy targach "farmer's market". Niektóre sieci supermarketów podpisują kontrakty z rolnikami, dzięki czemu na ich półki trafiają produkty położonych w okolicy sklepów wymagające mniejszej ilości konserwantów.
REKLAMA
Posłuchaj
Niektóre stany oferują mniejszym producentom preferencyjne kredyty. Rząd USA wspiera małe gospodarstwa, przyznając bezzwrotne granty oraz wspierając organizację sieci dostaw od lokalnych producentów żywności do konsumentów.
Przestrzeń dla rodzimych biznesów
Na podobnych zasadach opierać się ma zaproponowany przez rząd Mateusza Morawieckiego program "Lokalna półka".
Zobacz także na tvp.info: Program Lokalna Półka. Morawiecki: Chcemy dać większą przestrzeń rodzimym produktom
- Dzięki programowi rządu Prawa i Sprawiedliwości chcemy dać jeszcze większą przestrzeń naszym rodzimym produktom w sklepach. To wyraz lokalnego patriotyzmu, przywiązania do tradycji - ale i wsparcia polskiej gospodarki i producentów. Każda złotówka wydana na polskie produkty to korzyść dla nas wszystkich! To nowe miejsca pracy, inwestycje, zwroty z podatków. Dlatego kupujmy lokalne produkty i cieszmy się tymi smakami na co dzień! Bo Polska jest najsmaczniejsza - podkreślił premier Morawiecki.
REKLAMA
- Większość Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie krajowych przedsiębiorstw
- "Propozycja wychodzi naprzeciw tego, czego chcą konsumenci". Wiceszef MAP o programie "Lokalna półka"
Zobacz także: minister rolnictwa Robert Telus w Programie 1 Polskiego Radia
IAR/Marek Wałkuski/łs
REKLAMA