more_horiz
Wiadomości

Włosi zmagają się z kryzysem na Lampedusie. Paryż chce pomóc, ale migrantów nie przyjmie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 10:34
Nie przygotowujemy się do przyjęcia migrantów z Lampedusy, ale pomożemy Włochom uszczelnić granicę, aby zapobiec napływowi ludzi – powiedział szef MSW Francji Gerald Darmanin w poniedziałek w wywiadzie dla stacji Europe1–Cnews.
Bezwzględnie musimy odesłać do domu tych, którzy nie mają nic wspólnego z Europą - stwierdził szef MSW Francji
Bezwzględnie musimy odesłać do domu tych, którzy nie mają nic wspólnego z Europą - stwierdził szef MSW FrancjiFoto: EPA/CIRO FUSCO

- Naszym pragnieniem jest przyjęcie tych, którzy muszą zostać, tj. osób prześladowanych politycznie, ale bezwzględnie musimy odesłać do domu tych, którzy nie mają nic wspólnego z Europą – podkreślił minister.

"Nie jestem od tego, by wspierać Meloni"

Darmanin zapowiedział, że po południu uda się do Rzymu na polecenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby omówić współpracę europejską po napływie migrantów na Lampedusę.

- Nie jestem jednak od tego, aby wspierać panią Meloni – zastrzegł minister, mając na myśli premier Włoch.

Czytaj także:

- Po prostu mówię, że kiedy głosujemy na rządy, które obiecują wszystko, jak było również w Wielkiej Brytanii w przypadku brexitu (...), to wyraźnie widzimy, że rzeczywistość wykracza poza te zobowiązania – dodał.

Kryzys relacji Paryż-Rzym

W maju Darmanin oświadczył, że rząd Włoch "nie jest w stanie rozwiązać problemów migracyjnych" swojego kraju, co spowodowało kryzys dyplomatyczny między Rzymem a Paryżem.

Czytaj także w i.pl: Fala komentarzy po spocie PiS o migrantach. „Tusk wpuści do Polski tylu nielegalnych imigrantów, ilu rozkażą mu Niemcy”

- Dzisiaj Włochy znajdują się w wielkich tarapatach. I musimy pomóc Włochom, ponieważ są naszymi braćmi i siostrami, ale poza tym jest to oczywiście kontynuacja tego, co ma miejsce we Francji. Jestem tu, aby chronić Francuzów – podkreślił szef MSW.

Europa bez decyzji ws. migrantów

Darmanin odniósł się również do ostatnich wypowiedzi polityków francuskiej skrajnej prawicy; zarzucił Zjednoczeniu Narodowemu oraz Rekonkwiście brak "odpowiedzialności politycznej".

Czytaj także w tvp.info: „Za przymusową relokacją migrantów do Polski głosowała opozycja”. Nowy spot PiS

- Nie rozumiem, dlaczego spędzamy czas na organizowaniu konferencji prasowych we Włoszech, na Lampedusie na żywo w telewizji, skoro jako parlamentarzyści europejscy nie jesteśmy w stanie głosować za tekstem, który konkretnie pozwala nam walczyć z trudnościami migracyjnymi - ubolewał Darmanin, nawiązując do piątkowej wizyty na Lampedusie Marion Marechal z Rekonkwisty.

"Olbrzymie zagrożenie bezpieczeństwa". Piotr Gliński o napływie imigrantów do UE

PAP/IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także