Niemcy nie przekażą Ukrainie pocisków Taurus? Media: dostawa "wysoce nieprawdopodobna"
Rząd Niemiec nie planuje w najbliższej przyszłości dostaw pocisków manewrujących Taurus, o które prosi Ukraina. Berlin i Kijów omawiają za to wzmocnienie obrony powietrznej - podają w środę wieczorem niemieckie media. Według dziennika "Bild" dostawa pocisków jest uważana za "wysoce nieprawdopodobną".
2023-10-04, 22:38
Kijów prosi Berlin o pociski Taurus od maja. Po oświadczeniach różnych niemieckich ministrów Ukraina zaczęła mieć nadzieję, że pociski Taurus dotrą najpóźniej jesienią tego roku.
- Ale kanclerz Olaf Scholz jest temu przeciwny - informuje portal dziennika "Bild", powołując się na informacje z niemieckich i ukraińskich kręgów rządowych.
"Niemcy jeszcze formalnie nie odrzuciły prośby rządu w Kijowie, ale wewnętrznie dały do zrozumienia, że rakiety Taurus nie zostaną obecnie dostarczone. W ten sposób Scholz teoretycznie utrzymuje otwartą opcję na przyszłość, ale dostawa jest uważana za wysoce nieprawdopodobną - twierdzi "Bild".
Według telewizji ARD zamiast tego Berlin i Kijów omawiają wzmocnienie obrony powietrznej i ewentualną dalszą dostawę systemów obrony przeciwrakietowej "Patriot" z Niemiec.
REKLAMA
Sytuacja na froncie
Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło na froncie do 35 starć zbrojnych. Wojska ukraińskie przeprowadziły 11 uderzeń na rejony ześrodkowania sił rosyjskich, a także na system obrony przeciwlotniczej. Pododdziały wojsk rakietowych ostrzelały dwa rejony ześrodkowania rosyjskich wojsk, a także punkt dowodzenia, dwie stacje radarowe i cztery stanowiska artylerii.
Zobacz także w TVP Info: „Alarm!”. Rowerem wzdłuż linii frontu [WIDEO]
Według komunikatu sztabu, siły ukraińskie kontynuują operacje ofensywne na kierunku melitopolskim i bachmuckim, zadając straty wojskom rosyjskim. Armia rosyjska przeprowadziła osiem ataków rakietowych, 47 ataków lotniczych i 27 ostrzałów rakietami niekierowanymi na pozycja ukraińskich wojsk i miejscowości. Rosjanie użyli też siedmiu dronów typu Szahed. Cztery z nich zostały zestrzelone, jednak wskutek ataków byli zabici i ranni wśród ludności cywilnej.
- Nalot dronów na zakłady w Smoleńsku. Produkowane są tam pociski, którymi Rosja ostrzeliwuje Ukrainę
- "Ukraina przyszłym członkiem UE". Borrell przed szczytem szefów MSZ Unii w Kijowie
PAP/IAR/bartos
REKLAMA