"Trzeba zwiększać i zdolności, i liczebność wojsk”. Ekspert: kto nie chce karmić swojej armii, musi karmić cudzą

Potrzebne jest zarówno inwestowanie w nowoczesność i kompetencje wojsk, jak też zwiększanie ich liczebności. Nie chodzi o wybór "albo-albo" – napisał w serwisie X (daw. Twitter) amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa Andrew Michta (Atlantic Council). Zwłaszcza kraje położone wzdłuż granic NATO powinny zrozumieć, że może to mieć charakter egzystencjalny - ocenił.

2023-12-10, 16:14

"Trzeba zwiększać i zdolności, i liczebność wojsk”. Ekspert:  kto nie chce karmić swojej armii, musi karmić cudzą
Należy zwiększać nie tylko kompetencje i nowoczeność wojsk, ale także liczebność - apeluje ekspert Andrew Michta (Atlantic Council). Foto: Shutterstock.com/Seneline

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe i obronę, Stany Zjednoczone i przede wszystkim nasi europejscy sojusznicy potrzebują teraz przeprowadzenia odbudowy sił zbrojnych poprzez dalsze inwestowanie w zdolności militarne, ale także poprzez zwiększanie liczebności, zwłaszcza wyszkolonych rezerw – przekazał amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa Andrew Michta na platformie X (dawniej Twitter).

Ekspert amerykańskiego ośrodka Atlantic Council ocenił, że Europa ma odpowiednie możliwości, by zwiększyć liczebność wojsk. "Zaczynam mieć już dość wysłuchiwania, że Europa nie ma zasobów, z których mogłaby zbudować trzon konwencjonalnych zdolności wojskowych NATO. Jest to pod każdym względem bogaty kontynent, którego liczba ludności kilkakrotnie przewyższa Rosję. Brakuje przywództwa i zaangażowania" – ocenił.

W ostatecznym rozrachunku chodzi o wolę polityczną – ocenił. Przywołał powiedzenie, że jeśli dany kraj "nie chce karmić własnej armii, w końcu będzie musiał karmić cudzą".

REKLAMA

Zwłaszcza kraje położone wzdłuż granic NATO powinny zrozumieć, że może to mieć charakter egzystencjalny – przekazał.

Unia Europejska płaci Rosji miliardy

Prof. Michta, powołując się na portal monitorujący wpływy ze sprzedaży rosyjskich surowców kopalnych, zwrócił także uwagę, że mimo sankcji do Rosji trafiają wciąż miliardy euro.

Według portalu russiafossiltracker.com, tworzonego przez ośrodek Center for Research on Energy and Clean Air (CREA), do 10 grudnia br. od 24 lutego 2022 roku Rosja uzyskała ponad 552 mld euro wpływów za ropę, gaz, węgiel.

REKLAMA

***

Prof. Andrew Michta jest ekspertem ds. bezpieczeństwa w think tanku Atlantic Council. dyrektor programu Scowcroft Strategy Initiative. Przez szereg lat był dziekanem Kolegium Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (College of International and Security Studies) w George C. Marshall European Center for Security Studies w Garmish w Niemczech. Wcześniej był m.in. profesorem katedry Bezpieczeństwa Narodowego w amerykańskim Morskim Kolegium Wojennym (Naval War College) w Newport.

Czytaj również:

PolskieRadio24.pl/in./

REKLAMA


PAP PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej