Filmy z zamachu na wieże World Trade Center

2011-09-08, 00:00

Filmy z zamachu na wieże World Trade Center
. Foto: (fot. wikipedia)

Od filmów nakręconych komórką przez przypadkowych świadków zamachu po hollywoodzkie wysokobudżetowe produkcje ze zdobywcami Oscarów w rolach głównych.

Zobacz serwis specjalny: 10 lat po zamachach na WTC>>>

Godz. 8.46

Pierwszym i najbardziej znanym filmem, na którym widać atak na World Trade Center jest wideo zarejestrowane przez robotników:


Godz. 9.03

Podczas relacji na żywo dziennikarze prowadzący program informacyjny w amerykańskiej stacji ABC byli świadkami, jak drugi samolot wbija się w południową wieżę:


Tuż po godz. 10


Poniższy film został zarejstrowany przez osobę znajdującą się w centrum wydarzeń, będącą bezpośrednim świadkiem zawalenia się południowej wieży WTC:



Na poniższym filmie widać jak spanikowani ludzie uciekają przed pyłem z walącej się południowej wieży:



Ten sam moment widziany z okna budynku sąsiadującego z WTC:


Najsłynniejsze przemówienie Busha


Godz. 20.30

Wieczorem w dniu zamachu, o godz. 20.30, prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wygłosił orędzie do narodu. Według politologów było to najważniejsze i najlepsze przemówienie Busha w całej jego politycznej karierze.

Prezydent powiedział m.in.: Dziś nasi współobywatele, nasz styl życia, nasza wolność zostały zaatakowane serią rozmyślnych śmiercionośnych aktów terroru. Ataki terrorystyczne mogą wstrząsnąć fundamentami naszych największych budynków, ale nie są w stanie tknąć fundamentów Ameryki. Ataki te kruszą stal, lecz nie mogą nadwyrężyć stali amerykańskiej determinacji.



Warto przypomnieć, że w chwili, kiedy waliły się dwie wieże, prezydent USA był z wizytą w podstawówce na Florydzie. Film ten również obiegł światowe media. Widać na nim bowiem jak wiele czasu minęło zanim otoczenie prezydenta i on sam zdali sobie sprawę z powagi sytuacji.



Tego zamachu nie było

Tak jak w przypadku każdego tragicznego wydarzenia, tak i wokół zamachów z 11 września powstało wiele teorii spiskowych. W sieci pojawiły się nawet filmy, których autorzy przekonują, że do zamachu wcale nie doszło:


O teoriach spiskowych czytaj więcej tu>>>

Polskie media o zamachu


To, co się wydarzyło się 11 września w Nowym Jorku wstrząsnęło całym światem. Dwa najważniejsze programy informacyjne w naszym kraju rozpoczęły swoje serwisy od informacji z USA.

"Wiadomości", wydanie z 11 września 2001 roku:



"Fakty", wydanie z 11 września 2001 roku:



Zamach okiem Hollywood


O atakach z 11 września stworzono wiele filmów dokumentalnych i fabularnych. Najbardziej znane to "Lot 93", "World Trade Center" i "11.09.01".

Dramat Paula Greengrassa "Lot 93" (2006) to rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce na pokładzie samolotu linii United Airlines, który obsługiwał lot 93. Boeing 757-222 był jedynym z czterech uprowadzonych samolotów, który nie dotarł do celu wyznaczonego przez terrorystów. W wyniku buntu na pokładzie maszyna rozbiła się pod Pittsburghiem.

Film był nominowany do Oscara w dwóch kategoriach oraz zdobył dwie nagrody BAFTY dla najlepszego reżysera oraz za najlepszy montaż.



"World Trade Center"
(2006) - film w reżyserii Olivera Stone'a, przedstawia fabularyzowany przebieg zamachu i jest jednocześnie ekranizacją prawdziwej historii policjantów Johna McLoughlina i Williama J. Jimeno, ostatnich ludzi, których udało się wydostać ze strefy zero. W rolę sierżanta McLoughlina wcielił się Nicolas Cage, zaś Jimeno zagrał Michael Pena.



W hołdzie ofiarom, ale i w symbolicznym geście walki z tym problemem, grupa znanych reżyserów z całego świata (m.in. Alejandro González Iñárritu, Mira Nair, Ken Loach) postanowiła nakręcić serię krótkich filmów na pierwszą rocznicę tego wydarzenia. Filmy te są postulatem pokoju i tolerancji między ludźmi z różnych krajów i kultur. Projekt zatytuowano "11.09.01" (2002).



Wśród wielu filmów dokumentalnych nie można pominąć najgłośniejszego. "Fahrenheit 9/11" (2004) zdobywcy Oskara Micheala Moore'a ukazuje kontrowersyjne fakty i teorie dotyczące relacji między rządem USA i organizacjami terrorystycznymi.

W Stanach Zjednoczonych film stał się wielkim sukcesem komercyjnym. W ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania zarobił blisko 22 mln dolarów, co jest najlepszym wynikiem, jaki kiedykolwiek udało się uzyskać filmowi dokumentalnemu.



filmweb.pl, pl.wikipedia, kk

Polecane

Wróć do strony głównej