Kraków: próba zniszczenia obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach

Incydent w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 37-letnia kobieta próbowała uszkodzić obraz Jezusa Miłosiernego znajdujący się w Kaplicy Klasztornej.

2014-04-27, 23:59

Kraków: próba zniszczenia obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach
Wierni oglądają transmisję kanonizacji podczas uroczystości Święta Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj

Katarzyna Cisło z małopolskiej policji: obraz nie uległ zniszczeniu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Katarzyna Cisło z małopolskiej policji, kobieta próbowała oblać obraz niezidentyfikowaną jeszcze w tej chwili substancją. Obraz nie został zniszczony, ponieważ jest chroniony szybą. Substancja mogła uszkodzić ramę obrazu, a także ołtarz, na którym znajduje się sarkofag świętej Faustyny.
Kobieta została ujęta przez siostry zakonne, które wcześniej zauważyły, jak wyjmuje ona dwie plastikowe butelki z jakąś substancją.

Zakonnice przekazały sprawczynię policji. Została ona przewieziona do jednego z krakowskich komisariatów. Motywy działania kobiety nie są w tej chwili znane.

Wiadomo, że jest mieszkanką województwa mazowieckiego i nigdy nie była karana. Być może sprawczynię ataku na obraz Jezusa Miłosiernego zbada biegły psychiatra. O kwalifikacji czynu zadecyduje prokurator.
Jak informuje policja, mimo incydentu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest otwarte dla wiernych.

REKLAMA

Objawienie siostry Faustyny

Geneza obrazu Jezusa Miłosiernego wiąże się z objawieniem, jakie miała siostra Faustyna. Przedstawia on Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, od którego biją dwa promienie - czerwony i blady. U dołu obrazu umieszczono słowa "Jezu, ufam Tobie".

Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego został namalowany w Wilnie w 1934 roku w pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego pod bezpośrednim kierunkiem siostry Faustyny. Jest on eksponowany w kościele Ducha Świętego w Wilnie.

Na całym świecie zasłynął jednak obraz pędzla Adolfa Hyły ofiarowany do Kaplicy Klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach jako wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych.

IAR, milosierdzie.pl, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej