Wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów"

Około 30 neonów, które kiedyś rozświetlały ulice stolicy Wielkopolski można oglądać od soboty w poznańskim Muzeum Narodowym. Wystawie towarzyszą fotografie ulic dawnego miasta.

2015-03-29, 16:16

Wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów"
Jeden z neonów, które można oglądać na wystawie "Nocny Poznań w blasku neonów" . Foto: PAP/Łukasz Ogrodowczyk

Wystawa w Muzeum Narodowym prezentuje historię poznańskich neonów, począwszy od pierwszych reklam świetlnych mocowanych na dachach budynków, jak np. stworzona przez Franciszka Biskupskiego reklama firmy Elektrotechnik Fund z 1880 roku, po neony z czasów PRL.
Kuratorka wystawy, Magdalena Mrugalska-Banaszak wyjaśniła, że największa fala "neonizacji" polskich miast, w tym Poznania, nastąpiła w latach 60. XX wieku. Jak podkreśliła, nie wszystkie neony przetrwały do dziś.

/- Na wystawie zobaczymy np. neon kina "Przyjaźń" pochodzący jeszcze z końca lat 50. i neon "baru tempo", który jest głównym bohaterem wystawy i świeci pełnym blaskiem - wymieniła.

Jeden z eksponatów to czerwona, neonowa gwiazda, która do 1990 roku znajdowała się na poznańskiej Cytadeli, czyli w parku powstałym na terenach dawnych fortyfikacji. W tym miejscu w 1945 roku toczyły się walki o Poznań między wojskami niemieckim a Armią Czerwoną.

Pasjonat neonów Dominik Ostrowski zaznaczył, że są one formą miejskiej sztuki. - Nie zostały stworzone by być muzealnym eksponatem, ale warto przy okazji wystawy zobaczyć, z czego kiedyś słynął Poznań - oznajmił.
***
Neony zostały opatentowane w 1915 roku. Początkowo miały być źródłem światła i alternatywą dla zwykłej żarówki. Z czasem stały się formą reklamy, ozdobą przestrzeni miejskiej i sztuką.
Pierwsze neony zaczęły się pojawiać w polskich miastach w latach 20. XX wieku. W latach 60., kiedy powstawało ich najwięcej, neony były nie tylko napisem, ale także ozdobą budynków. Schyłek mody na neony nastąpił na przełomie lat 70. i 80.
Wystawę można oglądać do 7 czerwca.
PAP, kk, Fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej