Syryjska opozycja: jeśli nie ustaną bombardowania, nie będzie negocjacji
- Chcemy przystąpić do negocjacji, ale by tak się mogło stać, muszą być zapewnione odpowiednie warunki - powiedział koordynator syryjskiej opozycji ds. rozmów pokojowych Riad Hidżab.
2016-01-11, 20:46
- Nie możemy pertraktować z reżimem, kiedy obce siły bombardują naród syryjski - podkreślił Riad Hidżab po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollande'em w Paryżu.
Według niego w poniedziałek rano rosyjskie lotnictwo "dokonało masakry" w miejscowości Indżara, w położonej na północnym wschodzie Syrii prowincji Aleppo, gdzie pociski trafiły w trzy szkoły, zabijając 35 dzieci i raniąc wiele innych.
Pierwsza runda rozmów pokojowych z udziałem przedstawicieli syryjskiej opozycji i rządu w Damaszku ma się odbyć 25 stycznia w Genewie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Syryjski rząd poinformował w ubiegłą sobotę specjalnego wysłannika ONZ Staffana de Misturę, że jest gotowy wziąć udział w rozmowach.
Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim zaznaczył jednocześnie, że rząd domaga się "listy organizacji terrorystycznych i nazw grup opozycyjnych, które wezmą udział w rozmowach".
Dla rządu w Damaszku wszystkie ugrupowania przeciwstawiające się el-Asadowi są terrorystyczne.
Mapa drogowa dla Syrii
Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od ponad czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi.
Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi.
Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.
Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi z nimi walkę od września 2014 roku. 30 września 2015 roku kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła 19 grudnia 2015 roku jednogłośnie rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii.
Zgodnie z dokumentem, rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego w Syrii mają rozpocząć się w styczniu bieżącego roku pod patronatem ONZ. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele obecnych syryjskich władz i opozycji.
RB ONZ przewiduje, że przejściowy rząd powstanie w ciągu pół roku. W tym czasie mają się odbyć także wolne wybory. W ciągu 18 miesięcy ma zostać opracowana nowa konstytucja.
Rezolucja ani słowem nie wspomina o przyszłości Asada. Syryjska opozycja, Zachód oraz kraje Zatoki Perskiej domagają się odejścia dyktatora, którego wspiera jednak Rosja.
Według szacunków, do tej pory w wojnie domowej w Syrii zginęło 250 tys. osób.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA