Kolejna odsłona sporu w parlamencie. Posiedzenie otwarte i przerwane
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w południe nie rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Przez cały dzień trwały polityczne podchody. Ostatecznie marszałek ogłosił rozpoczęcie obrad o godz. 19. Chwilę później zarządził przerwę do czwartku do godz. 10.
2017-01-11, 22:45
Posłuchaj
Obrady Sejmu przerwane tuż po rozpoczęciu. Relacja Iwony Szczęsnej (IAR)
Dodaj do playlisty
Wcześniej Senat bez poprawek przyjął ustawę budżetową na rok 2017. Zarówno Platforma Obywatelska, jak i Nowoczesna uważają, że została ona przyjęta nielegalnie, a 33. posiedzenie Sejmu nie zostało zakończone.
Szukanie kompromisu
Przez kilka godzin w Konwencie Seniorów były omawiane sposoby wyjścia z obecnego kryzysu parlamentarnego. Marszałek Sejmu zaproponował, by uznać za legalną przegłosowaną 16 grudnia w Sali Kolumnowej ustawę budżetową. Sejm miałby rozpocząć posiedzenie z jednodniowym opóźnieniem. Przedstawiciele PO, Nowoczesnej i PSL pomysł odrzucili.
Platforma zaproponowała odroczenie rozpoczęcia obrad Sejmu do 18 stycznia. W tym czasie strony konfliktu miałyby poszukiwać jego rozwiązania. PiS deklarował zgodę na tę propozycję, ale pod warunkiem, że posłowie PO opuszczą zajmowaną przez nich salę plenarną i zobowiążą się, że nie będą blokowali mównicy. Platforma odpowiedziała, że nie zamierza opuszczać sali plenarnej.
PSL proponowało z kolei przyjęcie uchwały w sprawie trybu głosowania nad budżetem w grudniu ubiegłego roku. Sam tryb miałby natomiast zbadać Trybunał Konstytucyjny.
Nowoczesna zażądała ponownego głosowania nad ustawą.
REKLAMA
Posiedzenie otwarte
Po otwarciu posiedzenia Marek Kuchciński wezwał do uczczenia pamięci zmarłych w ostatnich dniach : Longina Komołowskiego, Stanisława Hniedziewicza, Marii Łopatkowej i Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Posłowie odmówili modlitwę "wieczny odpoczynek". Następnie marszałek ogłosił przerwę w posiedzeniu do czwartku do godz.10. Część posłów opuściła salę plenarną. Wokół mównicy sejmowej pozostała grupa posłów PO.
- Marszałek skorzystał ze swojego prawa, ogłosił przerwę. Zobaczymy jak jutro zdecyduje, czy Sejm będzie dalej kontynuowany, czy nie. Mam nadzieję, że czas do jutra do godz. 10.00 PO wykorzysta na opamiętanie się, bo okazuje się, że wszyscy, poza Platformą chcemy w tym parlamencie na sali posiedzeń pracować - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Co wydarzy się w czwartek?
Na pytanie jak w czwartek mogą przebiegać obrady Sejmu odparła, że to jest pytanie do marszałka Sejmu. - To marszałek, w porozumieniu z Konwentem Seniorów, decyduje jak będzie wyglądało posiedzenie Sejmu - zaznaczyła posłanka.
Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że posłowie Platformy zostaną na sali obrad do czwartku. W czwartek rano zbiera się zarząd PO, później klub parlamentarny Platformy, który omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![karczewski stanislaw_003351.jpg](http://static.prsa.pl/images/efdadbf3-6a17-4f78-817a-56d2f697ceda.jpg)
Stanisław Karczewski: politycy Platformy Obywatelskiej się zagubili
Tymczasem Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że uniemożliwianie marszałkowi Sejmu prowadzenia obrad jest przestępstwem zapisanym w kodeksie karnym, a posłowie, którzy się tego dopuszczają powinni ponieść odpowiedzialność.
Według szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru "sytuacja się nie zmieniła jeśli chodzi o budżet". - Cały czas można go zakwestionować - podkreślił. Pytany o działania Nowoczesnej podczas dalszej części posiedzenia Sejmu w czwartek, Petru zapowiedział, że poinformuje o nich po porannym Konwencie Seniorów, bo na razie zbyt trudno przewidzieć, co się wydarzy. Ocenił jednocześnie, że PiS będzie chciał w czwartek dalej rozmawiać, bo "on się bardzo niekomfortowo czuje z budżetem, który nie został uchwalony".
Zdaniem Pawła Kukiza (Kukiz '15) "wszyscy politycy powinni przeprosić, ponieważ nie rozpoczynają dyskusji na temat koniecznych zmian ustrojowych, legislacyjnych, prawnych".
- Prawo jest złe i od tego musimy zacząć - powiedział dziennikarzom polityk.
REKLAMA
Tak relacjonowaliśmy gorący dzień w polskim parlamencie:
22.02
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl podsumował środowe wydarzenia w Sejmie
21.59
REKLAMA
21.34
21.20
- Jestem głęboko przekonany, że pan prezydent podpisze tę ustawę, i że zrobi to bardzo szybko - powiedział Karczewski wieczorem w TVP Info, pytany o to, jaką decyzję w sprawie uchwalonej w środę przez Senat ustawy budżetowej, podejmie prezydent. - Jest kwestia tego, o co zabiegała opozycja, żeby pan prezydent skierował tę ustawę do zbadania do Trybunału Konstytucyjnego. Myślę, że tak się nie stanie - dodał.
20.56
20.43
20.22
20.16
REKLAMA
20.11
20.05
Platforma zamierza zaskarżyć uchwalenie budżetu "do wszystkich możliwych instytucji", w tym do Trybunału Konstytucyjnego. - To będzie dobry test dla Trybunału i pokazanie, czy jest on zależny od jednej partii, czy też potrafi działać w sposób niezależny - ocenił Tomasz Siemoniak z PO. - Jesteśmy przed decyzją. To są bardzo świeże informacje - zaznaczył na antenie telewizji Polsat News.
- PiS ma większość w Sejmie, mógł - tak jak było przez ostatnie lata - przeprowadzić procedurę budżetową normalnie i w zgodzie z regulaminem - stwierdził Siemoniak.
20.01
Marszałek Sejmu skorzystał ze swojego prawa i ogłosił przerwę w obradach; zobaczymy czy w czwartek zdecyduje, czy Sejm będzie dalej kontynuowany - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Mam nadzieję, że czas do czwartku do godz. 10. PO wykorzysta na opamiętanie się - dodała.
REKLAMA
Na pytanie jak w czwartek mogą przebiegać obrady Sejmu odparła, że to jest pytanie do marszałka sejmu. - To marszałek, w porozumieniu z Konwentem Seniorów, decyduje jak będzie wyglądało posiedzenie Sejmu - zaznaczyła.
19.56
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że po przerwie w obradach Sejmu, która ma potrwać do czwartku do godz. 10, posłowie wrócą do normalnej pracy oraz, że nie będzie blokowana mównica.
Szef ludowców wyraził żal, że dopiero w środę doszło do pierwszych spotkań, w których uczestniczyli wszyscy przedstawiciele partii politycznych. Rozmowy - jak stwierdził - "ze względu na ramy czasowe i na to, że budżet został przyjęty w Senacie nie doprowadziły do pozytywnego finału".
REKLAMA
- Są poważne problemy. My jesteśmy powołani do ich rozwiązywania, a w ostatnim czasie klasa polityczna zachowywał się, jak przedszkolaki - nie, przedszkolaki są lepsze, bo sobie potrafią podać rękę jak się nawet posprzeczają - mówił szef ludowców.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że sprawa budżetu "nie jest zamknięta". "(Ustawa) jest teraz u prezydenta. Prezydent powinien ją skierować do TK - ocenił. "Jeśli tego nie uczyni, my będziemy zbierać podpisy i złożymy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, bo pewność finansów publicznych i dbanie o dobro wspólne jest wartością" - podsumował szef PSL.
19.45
Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował w środę wieczorem, że posłowie Platformy zostaną na sali obrad do czwartku. - Zostajemy na sali obrad do rana, są dyżury rozpisane do rana - powiedział.
W czwartek rano (godz. 8) zbiera się zarząd PO, później klub parlamentarny Platformy, który omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie.
REKLAMA
Szef klubu PO dopytywany, czy nie obawia się, że posłowie PO zostaną wyprowadzeni z sali obrad, odparł, "nie, nie zostaniemy". - Nas nie tak łatwo stamtąd wyprowadzić jak widać - podkreślił Neumann.
19.42
Jeśli chodzi o budżet nic się nie zmieniło - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru po ogłoszeniu w środę przerwy w obradach Sejmu. Jak dodał, ustawa, która została zaakceptowana przez Senat, powinna trafić do TK, żeby nie było ryzyka, że za kilka lat ktoś ją podważy.
19.40
Trwa zebranie władz PiS w Sejmie. Uczestniczy w nim m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło i władze klubu
19.21
Część posłów opuściła salę plenarną. Wokół mównicy sejmowej pozostaje grupa posłów PO
REKLAMA
19.12
19.04
Przerwa w obradach do jutra do godz. 10
19.03
19.02
Marszałek Marek Kuchciński otworzył posiedzenie Sejmu
REKLAMA
18.59
18.58
Posłowie opozycji zebrali się wokół mównicy
18.48
Galeria sejmowa została otwarta - dziennikarze zajmują tam miejsca.
REKLAMA
18.37
Wicemarszałek Ryszard Terlecki: o godz. 19 rozpoczęcie posiedzenia Sejmu.
18.34
Prezes Narodowego Banku Polskiego uważa, że kryzys parlamentarny nie ma wpływu na sytuację polskiej gospodarki. O ewentualne konsekwencje sporu o sposób przyjmowania tegorocznego budżetu profesor Adam Glapiński był pytany podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Prezes NBP powiedział, że wydarzenia w Sejmie nie zaszkodzą polskim finansom. Dodał, że jesteśmy już na takim etapie rozwoju gospodarki, że polityka ma na nią niewielki wpływ, a inwestorzy o tym wiedzą.
REKLAMA
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła dziś stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podstawowa wynosi 1,5 procent.
18.33
18.31
Państwo polskie nie ma budżetu, wszyscy, którzy byli przy tym procederze biorą za to odpowiedzialność - powiedział w środę późnym popołudniem szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział też, że posłowie Platformy pozostaną na sali posiedzeń Sejmu.
- Uważamy, że ten budżet jest przegłosowany wadliwie przez nielegalne posiedzenie klubu PiS-u, które zostało przekształcone w plenarną sesję Sejmu - mówił Schetyna dziennikarzom w Sejmie, nawiązując do głosowania 16 grudnia 2016 r. - Zostajemy na sali plenarnej Sejmu i będziemy czekać na powrót do 33. posiedzenia - dodał.
18.14
Przed Sejmem zebrało się w środę późnym popołudniem kilkudziesięciu zwolenników Komitetu Obrony Demokracji. Domagają się rozwiązania sejmowego kryzysu. - Sejm należy do wszystkich Polaków - mówił do manifestujących lider KOD Mateusz Kijowski.
REKLAMA
18.11
- Nie będzie zgody na to, żeby dzisiaj na sali plenarnej rozpoczynać posiedzenie, nie ma żadnego politycznego rozwiązania konfliktu w parlamencie - powiedział Sławomir Neumann w środę po zakończeniu klubu PO.
Jak dodał, "to, że PiS uciekł dzisiaj z budżetem, to jeszcze nic nie oznacza". - Musimy szukać porozumienia, ale nie na takich zasadach. To nie jest kwestia szantażu i stawiania nas pod ścianą - przekonywał szef klubu PO.
18.03
TVP Info: nie ma zgody PO na rozpoczęcie 34. posiedzenia Sejmu
17.52
REKLAMA
17.45
Jarosław Kaczyński poinformował, że ma nadzieję, iż w ciągu 2-3 godzin rozpocznie się 34. posiedzenie Sejmu
17.42
Jarosław Kaczyński podziękował senatorom za przyjęcie budżetu. - Dziękuję Senatowi i wszystkim, tym którzy przyczynili się do tego, że budżet został przyjęty, że całkowicie nie powiódł się cały ten zamysł, by Polacy zostali pozbawieni tego co uzyskali w ostatnim roku, m.in. 500+ - powiedział prezes PiS
17.41
W najbliższym czasie ma odbyć się briefing władz PiS, w tym prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na temat obecnej sytuacji w Sejmie
REKLAMA
17.34
Wiceszf MSZ i poseł PiS Jan Dziedziczak w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl narzeka, że sytuacja w Sejmie odbija się też negatywnie na pracy jego resortu.
17.11
REKLAMA
16.56
Albo jedna, albo druga strona konfliktu powinna, jak najszybciej ustąpić, bo tracimy na tym wszyscy - powiedział w środę Kornel Morawiecki z Koła Poselskiego Wolni i Solidarni. Apeluję o męską decyzję skończenia tego sporu - podkreślił.
16.40
Senat bez poprawek przyjął ustawę budżetową na 2017 rok. Wyższa izba parlamentu pracowała nad dokumentem dzisiaj od godziny 15.
W głosowaniu wzięło udział 61 senatorów, za było 59, przeciw - 2, nikt nie wstrzymał sie od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Wicemarszałek Izby Adam Bielan z PiS powiedział wcześniej, że głosowanie musi odbyć się dzisiaj, bo jutro mija konstytucyjny termin podjęcia decyzji przez Senat.
REKLAMA
16.20
Posiedzenie Sejmu rozpocznie się około 18.30 - powiedział IAR poseł PiS Tadeusz Cymański.
16.16
Około 16:45 w Sejmie ma być wznowione posiedzenie Konwentu Seniorów.
Posłowie rozmawiają o tym jak rozstrzygnąć kryzys parlamentarny i spór wokół planowanego na dziś posiedzenia Sejmu. Miało się ono rozpocząć dziś o 12:00, jednak nadal nie wiadomo jaki będzie jego los.
16.10
Wicepremier Jarosław Gowin mówi w rozmowie z portalem PolskiegoRadia.pl, że ma nadzieję na rozpoczęcie obrad Sejmu jeszcze dzisiaj i odbycie co najmniej kilu punktów z porządku obrad.
REKLAMA
15.54
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński upoważnił komendanta Straży Marszałkowskiej do występowania do instytucji państwowych z żądaniem udzielenia niezbędnej pomocy w zakresie realizacji przez Straż zadań z zakresu ochrony Sejmu u Senatu.
Pismo marszałka zamieścił na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras:
15.51
PO także nie chce rozmawiać nad treścią uchwały poroponowanej przez marszałka Sejmu:
REKLAMA
PolskieRadio.pl
15.49
Nowoczesna nie chce się zgodzić na przyjęcie uchwały proponowanej przez marszałka Kuchcińskiego, by Sejm uznał ustawę budżetową za przegłosowaną.
15.40
Obrady Sejmu mają się rozpocząć o godzinie 18.00 - tak twierdzi na Twitterze Jerzy Polaczek z PiS.
REKLAMA
15.27
- Mam nadzieję, że będziemy mogli wkrótce rozpocząć prace - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Paweł Kukiz.
15.16
Po 15-tej Senat rozpoczął pracę nad budżetem. Wicemarszałek izby Adam Bielan (PiS) zapowiedział, że głosowanie nad ustawą odbędzie się jeszcze dziś.
Senatorowie mieli rozpocząć pracę nad budżetem po 9-tej. Jednak rano ten punkt przesunięto na 12-tą.
REKLAMA
Marszałek Stanisław Karczewski czekał na ustalenia po rozmowach sejmowej większości z opozycją. Deklarował też gotowość zgłoszenia części poprawek, o których wcześniej mówiła opozycja.
Senat zaczął rozpatrywać ustawę budżetową
15.11
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że być może posiedzenie Sejmu rozpocznie się jeszcze dzisiaj.
REKLAMA
15.01
Sytuacja w Sejmie wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem jest to zadanie przede wszystkim rządzących.
Tusk ostrzegł też przed ryzykiem związanym z kwestionowaniem legalności uchwalenia budżetu.
14.59
Ryszard Petru deklaruje, że jego ugrupowanie nie wyjdzie z Sali Plenarnej, do czasu osiągnięcia porozumienia.
REKLAMA
14.58
Nowoczesna proponuje, by prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego proces przyjęcia ustawy budżetowej; druga propozycja zakłada powtórzenie głosowania nad budżetem - poinformował w środę po południu lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
PolskieRadio.pl
14.56
Czy senatorowie Prawa i Sprawiedliwości poparliby ewentualne poprawki do budżetu? O tym - w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl mówi Jan Maria Jackowski (senator PiS).
REKLAMA
PolskieRadio.pl
14.40
Przerwa w posiedzeniu Konwentu Seniorów ma potrwać ok. pół godziny dłużej - poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Posiedzeniu Konwentu powinno się rozpocząć około godz.15.
14.25
- Sejmowa uchwała i zaangażowanie Trybunału Konstytucyjnego. Na Konwencie Seniorów pojawił się nowy sposób rozwiązania kryzysu parlamentarnego - informuje szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Jak podkreślał, chodzi o to, by Trybunał Konstytucyjny zbadał tryb uchwalenia ustawy budżetowej przez Sejm, który dokonał tego w grudniu w Sali Kolumnowej.
Ta propozycja ma być omawiana przez posłów. O 14:30 ma się nią ponownie zająć Konwent Seniorów.
14.23
Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości:
Portal Polskieradio.pl
REKLAMA
14.22
Szef klubu PO powiedział, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów wyraźnie podkreślił, że posłowie PO są "gotowi do znalezienia wyjścia z impasu i kilka już dzisiaj propozycji przedstawili, ale dopóki nie będzie porozumienia politycznego i dopóki nie będzie to wszystko uzgodnione, Platforma na sali pozostanie". "I z tym się PiS musi pogodzić" - dodał.
14.17
Paweł Kukiz powiedział, że obecnie trwa kolejna przerwa w posiedzeniu Konwentu Seniorów. - Czekamy na osiągnięcie tzw. porozumienia politycznego i konsultacje marszałka również z prawnikami - dodał.
REKLAMA
Według lider Kukiz'15 "PiS idzie na ustępstwa" i "jest gotowe pójść na ustępstwa wobec PO pod warunkiem opuszczenia sali plenarnej przez blokujących".
14.14
W środę o godz. 14.30 odbędzie się kolejne spotkanie u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - poinformował lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
Petru powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że pojawiają się "nowe pomysły". - Za pół godziny kolejne spotkanie u marszałka Sejmu - zaznaczył. - Dialog jest ważny, ale musi być na zasadach prawnych - dodał Petru.
14.13
Stanowisko PSL:
Portal Polskieradio.pl
REKLAMA
14.10
Przerwano posiedzenie Konwentu Seniorów mające zdecydować o losach mającego rozpocząć się dziś posiedzenia Sejmu. Poinformował o tym uczestnik spotkania - szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Obrady mają być wznowione o 14:30.
14.09
- Sejm powinien wrócić na salę plenarną i powinniśmy przegłosować w sposób legalny budżet - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl poseł PO Marcin Kierwiński.
Portal Polskieradio.pl
14.08
- Jest propozycja, by przesunąć obrady Sejmu na czwartek, ale jest przy tym warunek zaporowy, byśmy opuścili salę sejmową. PO opuści salę, gdy będzie polityczne porozumienie wygaszające kryzys parlamentarny - powiedział Sławomir Neumann.
REKLAMA
13.55
Nadal nie rozpoczęło się 34. posiedzenie Sejmu. Obrady miały ruszyć w południe, ale ze względu na przeciągające się rozmowy w ramach konwentu seniorów, obrady zostały przesunięte. To właśnie na Konwencie Seniorów zapadnie decyzja, czy rozpoczynać prace czy ogłosić przerwę.
13.35
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Senat na zajął się jeszcze ustawą budżetową na 2017 rok. Izba czeka na decyzję Sejmu w tej sprawie. Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych z PiS powiedział, że kilka godzin zwłoki nie zagrozi ustawowemu terminowi, jaki ma Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy. - Termin mamy do 12 stycznia do godziny 24.00 - powiedział senator.
Szef senackiej komisji budżetu i finansów powiedział również, że w przypadku nie rozpatrzenia przez Senat ustawy budżetowej w tym terminie, trafi ona automatycznie do podpisu prezydenta w wersji uchwalonej przez Sejm.
13.34
![Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski na korytarzu sejmowym po spotkaniu w gabinecie marszałka Sejmu, Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski](http://static.prsa.pl/images/1133b89c-b7b8-490a-a574-d1028394eab0.jpg)
13.24
- Wychodzenie z sali sejmowej może być elementem porozumienia, a nie warunkiem stawianym przez Prawo i Sprawiedliwość, bo inaczej to nie ma sensu - powiedział powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.
REKLAMA
Przypomniał, że Platforma zaproponowała przerwę w obradach Sejmu, a także projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu budżetowego. Jak dodał, te dwa punkty są łączne i nie można ich rozdzielać.
13.19
- Warunek jest taki, że okupująca od 16 grudnia salę plenarną opozycja, w geście dobrej woli salę opuści. To jest warunek, który postawiliśmy. Nie ma powodów, żeby okupację sali kontynuować - powiedział z kolei wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
- Jest jeszcze jedno oczekiwanie ze strony pana marszałka. Otóż jesteśmy w rygorze otwarcia kolejnego 34. posiedzenia Sejmu, dlatego bo są do rozstrzygnięcia punkty sporne, upływają ich terminy - dodał. Jak wyjaśnił, chodzi o wnioski klubów PO i Nowoczesnej.
- Ze strony klubu Nowoczesnej jest deklaracja, że klub Nowoczesnej ten punkt wycofa. Tak rozumiemy prośbę na prezydium marszałek Kidawy-Błońskiej, żeby dać sobie czas na rozmowy w ramach Prezydium czy Konwentu Seniorów, że klub PO też ten punkt sporny wycofa. Jesteśmy gotowi do spokojnej, merytorycznej dyskusji -powiedział Brudziński.
13.12
- Tak naprawdę, to nie jest żadna nowa propozycja. Chcą żebyśmy opuścili salę posiedzeń, tak naprawdę niczego nie deklarując w zamian - tak szef PO Grzegorz Schetyna odniósł się do najnowszej wypowiedzi przedstawicieli PiS.
Jak mówił, "nie można powiedzieć: "wyjdźcie" i będzie 34. posiedzenie Sejmu, podczas gdy - dodał - 33. posiedzenie jeszcze trwa. Według szefa PO najlepsze byłoby znalezienie formuły, w której będzie można wrócić do głosowania nad budżetem na 2017 r.
REKLAMA
Źr.TVP Info
13.11
- Na Konwencie Seniorów padła propozycja, by odwlec posiedzenie Sejmu może o parę godzin, może jeszcze dłużej, by w tym czasie prowadzić rozmowy na temat rozwiązania sytuacji. Jesteśmy gotowi na to przystać, pod oczywistym warunkiem, że posłowie PO opuszczą salę plenarną oraz, że złożą taką deklarację, jak inne kluby, że nie będą więcej blokować mównicy" - powiedział wicemarszałek Terlecki po spotkaniu władz PiS, w przerwie Konwentu Seniorów.
13.08
![Dziennikarze gromadzą się przed wejściem na sejmową galerię. Fot. PAP/Radek Pietruszka](http://static.prsa.pl/images/0f2be477-d2e4-45bb-aefb-bfddb675c379.jpg)
13.02
Klub PiS nie wyklucza zgody na odroczenie planowanego na dziś posiedzenia Sejmu. Jak mówił w Sejmie szef klubu Ryszard Terlecki, Prawo i Sprawiedliwość może poprze wniosek jeśli posłowie opozycji opuszczą salę plenarną, a posłowie PO złożą deklarację, że nie będą blokowali mównicy.
12.58
- Pan prezydent chce, aby parlament wrócił do normalnego trybu pracy, bo bez normalnej pracy w parlamencie trudno mówić o normalnym systemie demokratycznym - powiedział w Radiu dla Ciebie szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.
REKLAMA
- Pan prezydent ma nadzieję, że opozycja wycofa się z tego protestu, który - jak rozumiem - tak naprawdę nadal trwa, bo to jest protest niepotrzebny, który po pierwsze nie przynosi korzyści parlamentaryzmowi, ale przede wszystkim wydaje mi się, że nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - szkodzi samej opozycji - dodał.
zarę goryczy i sprawiła, że do kompromisu nie doszło" - powiedział Magierowski.
12.52
- To marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował przerwę w obradach Konwentu Seniorów. Jest oczywiście oczekiwanie ze strony PiS, aby PO opuściła salę obrad i wtedy rozpocząć rozmowy. To jest - mówię to bez konsultacji - raczej warunek trudny do przyjęcia dla nas - powiedział Neumann.
- Mamy nadzieję, że uda się przesunąć posiedzenie Sejmu, nie ogłaszać go dzisiaj i rozmawiać o tym kryzysie i szukać rozwiązania problemu. To proponujemy od rana marszałkowie Kuchcińskiemu - dodał szef klubu Platformy.
12.51
- Nasuwają się wnioski, że PO zależy na tym, żeby budżet na 2017 r. nie został uchwalony; na to nie możemy pozwolić. Praca parlamentu powinna odbywać się w sposób normalny i godny - powiedziała szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.
Witek była pytana przez dziennikarzy w Sejmie o protest PO. Powiedziała, że najpierw PO chciała spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, wysuwała żądania. "PiS naprawdę cofnęło się trzy kroki, pokazujemy, że chcemy, żeby to się zakończyło, tutaj naprawdę powagi Sejmu nie ma żadnej - powiedziała dziennikarzom Witek.
- Jeżeli jedna ze stron, jeden z klubów opozycyjnych mówi, że nie chce kompromisu, to należałoby zapytać pana Schetynę, o co mu tak naprawdę chodzi - dodała.
12.40
- Senatorowie PO złożyli wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o otworzenie galerii sali posiedzeń Sejmu - poinformował w środę senator Bogdan Klich (PO).
- Złożyliśmy pismo do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, domagając się wpuszczenia senatorów RP na galerię sejmową. Mamy do tego pełne prawo; zamknięcie galerii uniemożliwia nam wykonywania mandatu senatorskiego - powiedział Klich dziennikarzom.
Dodał, że senatorowie PO oczekują, że Kuchciński "w trybie pilnym rozpatrzy wniosek pozytywnie" i otworzy galerię zarówno dla senatorów jak i dla prasy.
12.38
Źr. TVP Info
REKLAMA
12.37
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że pojawiła się konkretna propozycja odroczenia posiedzenia Sejmu pod warunkiem opuszczenia sali plenarnej przez protestujących posłów. Zdaniem lidera ludowców, marszałek Marek Kuchciński mógłby przesunąć to posiedzenie o tydzień lub o kilka dni, gdyby sala plenarna zostałaby opuszczona. Teraz kluby muszą się nad tym zastanowić. - To stwarza przestrzeń do dyskusji i rozmowy, byłby to krok dobrej woli z jednej i drugiej strony - ocenił prezes PSL.
Źr. TVP Info
12.36
Szef Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że postawa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego "nie jest taka pewna jakby się wydawało". Według niego PiS prawdopodobnie też ma świadomość, że jest problem z budżetem.
Źr. TVP Info
REKLAMA
12.35
Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczą w spotkaniu w gabinecie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
12.34
W Sejmie ponownie zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej, poseł Robert Kropiwnicki powiedział dziennikarzom, że celem spotkania jest narada przed kolejnym Konwentem Seniorów zaplanowanym na godz 13.
12.32
REKLAMA
12.33
- Marszałek Sejmu nie podjął jeszcze decyzji o otwarciu 34. posiedzenia Sejmu, po godz. 13 - kiedy kontynuowane ma być posiedzenie Konwentu Seniorów - będzie ostateczna informacja, czy dalej rozmawiamy, czy rozpoczyna się 34. - według PiS - posiedzenie Sejmu - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).
Dolniak wypowiadała się w przerwie posiedzenia Konwentu Seniorów. Powiedziała, że mają otrzymać cały zestaw dokumentów, z którymi się zapoznają i chcą rozmawiać o kwestiach prawnych, które pozwolą rozwiązać kwestię ustawy budżetowej.
12.31
12.25
- Reasumpcja nie wchodzi w grę. Pan marszałek uważa, że nie można i cześć. Pan marszałek uważa, że nie ma możliwości żeby kontynuować 33. posiedzenie Sejmu" - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz w przerwie posiedzenia Konwentu Seniorów.
REKLAMA
Źr. TVP info
12.18
- Wydaje się, że jest wola odroczenia posiedzenia Sejmu - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) w przerwie środowego posiedzenia Konwentu Seniorów.
W jego ocenie odroczenie obrad zależy od tego, czy "PO będzie skłonna do tego, by zaprzestać nieregulaminowej okupacji sali plenarnej".
Tyszka dodał jednak, że "nie wierzy w dobrą wolę obu stron partyjniackiego sporu".
REKLAMA
12.13
12.05
Kosiniak-Kamysz poinformował, że posiedzenie Sejmu rozpocznie się prawdopodobnie o godz. 14.
12.02
Ogłoszona została godzinna przerwa w posiedzeniu Konwentu Seniorów - poinformował dziennikarzy szef klubu PO Sławomir Neumann.
REKLAMA
12.00
Na sali sejmowej zaczynają się gromadzić posłowie. Na mównicy, wokół niej i przy fotelu marszałka zgromadzeni są posłowie PO.
11.53
Kancelaria Sejmu: godzina rozpoczęcia posiedzenia Sejmu - przesunięta. 45 minut przed rozpoczęciem obrad, galeria zostanie otwarta.
11.39
Politycy opozycji szukają wyjścia z twarzą z tej komedii, którą odgrywali trzy tygodnie - tak wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do propozycji klubów opozycyjnych rozwiązania kryzysowej sytuacji w Sejmie. - To z jednej strony komedia, ale z drugiej strony łamanie też prawa - powiedział.
REKLAMA
11.37
- Liczymy na to, że 34. posiedzenie nie rozpocznie się w tym tygodniu, zostanie odsunięte do przyszłego tygodnia, a ten tydzień będzie czasem na rozmowę, dyskusję i wspólne ustalenia - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) przed rozpoczęciem Konwentu Seniorów
11.25
Najlepiej byłoby powtórzyć głosowanie nad budżetem, ale to nierealne - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że jeżeli dojdzie do "utrudniania" pracy w Sejmie wówczas marszałek Sejmu powinien zwracać uwagę posłom, prosić o opuszczenie mównicy, powołując się na regulamin Sejmu oraz powołać się na możliwość zastosowania kar finansowych.
11.19
11.09
Prezydium Sejmu nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie wyjścia z kryzysu w polskim parlamencie - powiedział po posiedzeniu Prezydium wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
REKLAMA
Odnosząc się do propozycji PO dotyczącej przesunięcia posiedzenia Sejmu na 18 stycznia, Tyszka powiedział, że klub Kukiz'15 mógłby ją poprzeć, "gdyby to dawało nadzieję, że jest możliwy jakiś kompromis". Przyznał, że była ona dyskutowana na Prezydium Sejmu, jednak nie udało się dojść do wniosku, że to "rodzi szanse na jakieś wyjście kompromisowe z sytuacji.
- PiS mówi, że nie ma możliwości reasumpcji głosowania nad budżetem; z drugiej strony propozycja kompromisu formalnie możliwa ze strony Kukiz'15, czyli cofnięcie wszystkich poprawek z Senatu do Sejmu i ponowna dyskusja, została odrzucona zarówno przez Grzegorza Schetynę, jak i Ryszarda Petru - mówił Tyszka.
Jak dodał, problemem jest też zapowiedź szefa klubu PO Sławomira Neumanna, że możliwa jest dalsza okupacja mównicy przez posłów Platformy.
10.49
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oceniła, że Sejm powinien rozpocząć obrady na sali plenarnej o godzinie 12. W ten sposób odniosła się do pytania dziennikarzy o propozycję Grzegorza Schetyny.
REKLAMA
10.30
Marszałek Sejmu i Kancelaria Sejmu nadal liczą na to, że 34. posiedzenie Sejmu odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu; w przypadku eskalacji protestu, do dyspozycji marszałka Sejmu pozostaje Sala Kolumnowa - poinformował szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Powiedział, że w Sali Kolumnowej zapewniona zostanie transmisja i rejestracja ewentualnych obrad, elektroniczne urządzenia do głosowania, a także miejsce dla każdego z 460 posłów.
10.26
- Należy o dwa tygodnie odroczyć posiedzenie Sejmu - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział też, że PSL nie będzie uczestniczyło w ewentualnych obradach w Sali Kolumnowej.
Powiązany Artykuł
![dlugi1.jpg](http://static.prsa.pl/images/50eb8a04-ca70-4e1f-b92d-38c74b290729.jpg)
Grzegorz Długi (Kukiz ’15): sytuacja na posiedzeniu Sejmu będzie bardzo dynamiczna
10.17
- Proponujemy przerwę w obradach do 18 stycznia oraz przedstawiamy projekt uchwały ws rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego – powiedział Grzegorz Schetyna.
10.15
Zebrało się Prezydium Sejmu, które tworzą marszałek Sejmu i wicemarszałkowie. Na godz. 11 zaplanowano natomiast posiedzenie Konwentu Seniorów, którym zasiadają także szefowie klubów parlamentarnych.
REKLAMA
09.44
- Posiedzenie Senatu nie zacznie się od rozpatrzenia ustawy budżetowej na 2017 r., Senat z tym punktem poczeka do rozpoczęcia obrad Sejmu o godz. 12 - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
09.40
Po godz. 9.30. zebrał się zarząd PO. Władze partii mają podjąć ostatecznie decyzje co do działań PO dziś w Sejmie. Po spotkaniu zarządu odbyć ma się posiedzenie klubu parlamentarnego Platformy. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział dziennikarzom, że po posiedzeniu zarządu będzie komunikat.
09.20
09.17
Nowoczesna domaga się powtórzenia głosowania nad budżetem i zapowiada złożenie wniosku o jego reasumpcję. Posłanka tej partii, Katarzyna Lubnauer podkreśliła w "Sygnałach dnia", że ustawę budżetową uchwaloną przez Sejm przed świętami należy uznać za nielegalną, a to niesie poważne konsekwencje dla Polski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![lubnauer1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/50968f3d-4cb0-40d0-9056-5934c116e524.jpg)
Katarzyna Lubnauer: nie będziemy ganiać za PiS po sejmowych salach
09.15
Prezydium Sejmu ma zebrać się o godz. 10. Na godz. 11. zaplanowano natomiast posiedzenie Konwentu Seniorów - poinformowali dziennikarzy wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) i Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wcześniej pojawiały się informacje, że Prezydium Sejmu, które tworzą marszałek i wicemarszałkowie, ma spotkać się o godz.9.
Po posiedzeniu Prezydium Sejmu, które ma rozpocząć się o godz.10., zebrać ma się Konwent Seniorów, w którym oprócz marszałka i wicemarszałków, zasiadają także szefowie klubów parlamentarnych.
09.07
Szefowa KPRM Beata Kempa powiedziała na antenie radia RMF FM, że ma nadzieję,
że opozycja "pójdzie po rozum do głowy i pozwoli nam wszystkim spokojnie obradować".
Zdaniem Beaty Kempy jest gotowość do przeniesienia posiedzenia Sejmu do Sali Kolumnowej. - Marszałek nie tylko ma prawo, ale przede wszystkim też ma obowiązek zorganizować obrady. Obrady organizuje w miejscu i czasie, więc jeżeli nie będzie takiej możliwości, żeby obradować, a co pewnie chyba zapowiada, zdaje się, pan wielki nieobecny wczoraj na spotkaniu liderów partii, które zasiadają w Sejmie, to oczywiście tutaj pan marszałek Sejmu swój obowiązek spełnił i Sala Kolumnowa jest przygotowana na 460 posłów - dodała szefowa KPRM.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![kuchciński sejm 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/aac8c4de-e2dc-46be-ad1a-2a3e027cde1f.jpg)
Opozycja sparaliżuje Sejm? Ekspert o możliwych scenariuszach
08.50
Jeśli będzie próba zamknięcia 33. posiedzenia Sejmu, to będziemy przy mównicy sejmowej - zadeklarował lider PO Grzegorz Schetyna. Przekonywał też, że konieczne jest zaangażowanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w rozwiązanie konfliktu parlamentarnego.
Schetyna zapewnił, że Platforma ma plan i scenariusz rozwiązania konfliktu w Sejmie. Nie podał szczegółów, powiedział jedynie: "Jeśli będzie próba zamknięcia 33. posiedzenia (Sejmu) i rozpoczęcia 34. posiedzenia, to będziemy przy mównicy (sejmowej). To jest oczywiste, bo to (rozpoczęcie 34. posiedzenia) jest po prostu niezgodne z prawem".
08.44
08.40
Nie chcę używać Straży Marszałkowskiej, ale teoretycznie jest to możliwe, również możliwe jest inne miejsce posiedzenia Sejmu - powiedział w „Salonie politycznym Trójki” marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).
Powiązany Artykuł
![marekkuchcinski1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2f5e6862-d230-40f7-83b4-734ca0d031f4.jpg)
Marszałek Sejmu: mam pewność, że podczas głosowania budżetu było kworum
08.10
Grzegorz Schetyna jest liderem, który chowa głowę w piasek. Zachowuje się jak struś i primadonna. Rozumiem, że szef PO nie wie, co to znaczy negocjować. Schetyna nie przyszedł na rozmowę, podczas której można było znaleźć punkty wspólne. Uważam, że to było tchórzostwo z jego strony – powiedziała w programie „Gość poranka” Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.
REKLAMA
tvp.info
08.00
- Najprawdopodobniej Senat budżet przyjmie bez poprawek, zgodnie z rekomendacją senackiej komisji budżetu i finansów publicznych - zapowiedział w „Sygnałach Dnia” marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Marszałek przypomniał, że tematem wtorkowego spotkania, na które zaprosił przedstawicieli opozycji, była m.in. sprawa przyjęcia przez Senat poprawek do ustawy budżetowej.
- Byliśmy skłonni to zrobić. Nie wszystkie poprawki. My się do tego bardzo dobrze przygotowaliśmy, powołaliśmy taki wewnętrzny zespół, który ocenił te poprawki. Ja również z wieloma się zapoznałem i byliśmy skłonni (...) większość poprawek zgłoszonych przez opozycję zgłosić. Po to, żeby przegłosować je w Senacie, po to, żeby później posłowie mogli debatować, dyskutować o budżecie i o tych poprawkach - mówił Karczewski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![karczewski stanislaw_0033511200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9168efaa-2a9c-4489-9eed-344b124cf5a1.jpg)
Stanisław Karczewski: politycy Platformy Obywatelskiej się zagubili
***
Wtorkowe spotkanie u marszałka Senatu ws. rozwiązania obecnego kryzysu parlamentarnego - z udziałem liderów wszystkich ugrupowań sejmowych z wyjątkiem PO - było kontynuacją poniedziałkowej rozmowy. Uczestniczyli w niej m.in. liderzy: PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.
Od 16 grudnia 2016 r. w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum - poprawki były wówczas głosowane w dwóch blokach: zgłoszone przez opozycję oraz popierane przez PiS; poprawki opozycji zostały odrzucone.
REKLAMA