more_horiz
Wiadomości

Kardynał Kazimierz Nycz: nie ma dobrze przeżytych świąt Bożego Narodzenia bez dobrze przeżytego Adwentu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 11:05
Mamy bardzo krótki Adwent, jak zawsze cztery niedziele, ale tylko trzy tygodnie, ponieważ Wigilia wypada w niedzielę. Trzeba się bardzo spieszyć, żeby Adwent wykorzystać na dobre przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia - mówi Portalowi PolskieRadio.pl kardynał Kazimierz Nycz.
Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.Foto: IAR/ Łukasz Kowalski
Obejrzyj
- Świat współczesny od wielu lat zabiera nam Adwent wprowadzając elementy Bożego Narodzenia już w listopadzie - mówi kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski podkreśla, że czas przed świętami i przygotowanie do nich warto przeżywać w dwóch etapach. - Warto rozróżnić początek Adwentu i czas tuż przed świętami - mówi kard. Nycz.

- To jest bardzo ważny cel Adwentu, by pomyśleć troszeczkę o sensie swojego życia, o tym, że ono się zmienia, że człowiek się starzeje - wyjaśnia duchowny. Temu ma służyć pierwszy etap przygotowania, kiedy Kościół zwraca uwagę na powtórne przyjście Chrystusa. Później mamy przygotować się dobrze do przeżycia radosnych świąt Bożego Narodzenia.

Czas na modlitwę i rodzinne spotkania

Jak podkreśla hierarcha, „nie ma dobrze przeżytych świąt Bożego Narodzenia bez dobrze przeżytego Adwentu”. - Chrześcijanin, człowiek wierzący znajdzie tutaj czas i na modlitwę, roraty i rekolekcje jeśli trzeba, na spowiedź. Jest także czas na wszystkie rzeczy, które przygotowują dom i rodzinę by przeżyć zwyczaje związane z tymi świętami - choinka, kolacja wigilijna - ale przede wszystkim przeżyć spotkanie w kościele, w czasie Mszy Świętej – mówi kardynał Nycz.

Przygotowanie do Bożego Narodzenia nie jest dziś łatwym zadaniem. - Świat współczesny od wielu lat zabiera nam Adwent w takim sensie, że wprowadza elementy Bożego Narodzenia już w listopadzie. W związku z tym Adwent jakby wymazuje się z naszego życia - zaznacza duchowny.

- Wykorzystajmy te piękne tygodnie do tego, by rzeczywiście się wyciszyć, uspokoić i przeżyć głęboką radość spotkania z Chrystusem w Kościele i radość spotkania z braćmi przy wszystkich świątecznych zwyczajach - życzył kardynał Nycz.

Adwent (łac. adventus - przyjście) to specjalny czas w roku liturgicznym w Kościele, który ma przypominać o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa na końcu czasów. Jest także przygotowaniem do przeżycia tajemnicy wcielenia Chrystusa - Bożego Narodzenia.

pr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem