"Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". Jarosław Gowin: ramy ustrojowe Polski wymagają przemyślenia na nowo

- Patrząc na ostatnie 30 lat Polski, mamy poczucie, że pewien potencjał się wyczerpał - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin w Warszawie. Według niego, pewne ramy aksjologiczne, ustrojowe wymagają przemyślenia na nowo. Temu służyć ma cykl konferencji Polonia Restituta.

2018-03-12, 14:12

"Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". Jarosław Gowin: ramy ustrojowe Polski wymagają przemyślenia na nowo
Abp. Stanisław Gądecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Stanisław Dziekoński . Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas pierwszej konferencji z cyklu „Polonia Restituta” (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas wystąpienia otwierającego poświęconą rodzinie konferencję z cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił: „Inspirując się historią, która nas napawa uzasadnioną dumą, musimy się zastanowić nad tym, co tu i teraz, żeby lepiej i mądrzej kształtować naszą przyszłość na następne 100 lat" - powiedział.

Przed Jarosławem Gowinem przemawiał kardynał Kazimierz Nycz. Zacytował on słowa Gowina: "Polskę trzeba wymyślić i zbudować na nowo". Zdaniem Nycza to odważne słowa. Według kardynała nie należy uważać ostatnich 28 lat za "lata, które są do wymazania i że zaczynamy od nowa".

Gowin skomentował, że nie wycofuje się ze swoich słów. "Chcę to powtórzyć: tak. Mając za sobą dorobek poprzedniego już prawie 30-lecia niepodległej Polski, równocześnie mamy poczucie, że pewien potencjał się wyczerpał. Że pewne ramy aksjologiczne, ramy pojęciowe, ramy ustrojowe wymagają przemyślenia na nowo. Nie po to, aby zburzyć to, co jest. Tutaj ta przestroga księdza kardynała jest bardzo ważna. Ale żeby odświeżyć, nadać nowy sens, wprowadzić mądre, dalekosiężne korekty. Temu wszystkiemu służy projekt +Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości+".

REKLAMA

Wicepremier przypominał, że Jan Paweł II popierał własność prywatną i wolny rynek, zarazem jednak apelował, aby nie zapominać o solidarności i wymiernym wsparciu państwa dla uboższych, wykluczonych, o wsparciu dla rodzin, które są przyszłością świata. - Nie mam wątpliwości, że po 1989 r. zbyt słabo wsłuchaliśmy się w nauczanie św. Jana Pawła II - powiedział Gowin.

pp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej