Czas na e-recepty. Zobacz krok po kroku, co trzeba wiedzieć
Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo - tak o e-receptach pisze wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia. Natomiast resort cyfryzacji przypomina, że wystarczy na swoje telefony ściągnąć bezpłatną i w pełni bezpieczną aplikacę mObywatel. Od środy 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty.
2020-01-08, 12:10
- mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.
- Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich - dodał szef MC.
Jak w swoim telefonie znaleźć elektroniczną receptę, a następnie ją zrealizować?
- Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Znajdziesz ją – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz - w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.
- Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Nieco niżej znajdziesz informację jak najszybciej (od ręki i za darmo) założyć profil zaufany.
- E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Dobra wiadomość: pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.
- Wracamy do realizacji e-recepty.
Jeśli mamy już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, wybieramy w niej kartę eRecepta.
REKLAMA
- Będąc w aptece, wybieramy, którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokazujemy farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcemy pokazywać ekranu telefonu, podajemy numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.
E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie aplikację mObywatel. Znajdziesz tam także mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.
Powiązany Artykuł
Koniec papierowych recept. Elektroniczne obowiązkowe już w styczniu
- Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich - przypomina minister cyfryzacji. Aby uruchomić w telefonie mObywatela, potrzebny jest profil zaufany (PZ).
Warto skorzystać z bankowości elektronicznej
REKLAMA
Jeśli mamy konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:
- W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.
- Operację potwierdzamy bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
Profil zaufany online
- Wchodzimy na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
- Po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Mamy na to 14 dni od złożenia wniosku.
Po co profil zaufany?
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Papier do lamusa. Od dziś lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty
- Profil zaufany to jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To właśnie PZ gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z IKP - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziemy:
• swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala)
REKLAMA
• informacje o zaleconej dawce leków
• informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u naszego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji. Obecnie swój profil zaufany ma już niemal 4,7 miliona Polaków.
Min. Cyfryzacji, PR24, akg
REKLAMA