X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Protesty w Iranie. Ekspert: uczestnicy zostaną spacyfikowani i to krwawo

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 21:30
- Wyjście studentów na ulice pokazuje, że w Iranie jest wrzenie. Ale ich siła jest mała, naród za nimi nie pójdzie. Zostaną spacyfikowani i to bardzo krwawo - ocenił sytuację na Bliskim Wschodzie dr Bartosz Bojarczyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gość Polskiego Radia 24.
Audio
  • Dr Bartosz Bojarczyk o protestach w Iranie (Świat w powiększeniu)
Protesty w Teheranie
Protesty w TeheranieFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

iran protesty 1200 pap.jpg
"Śmierć dyktatorowi". Protesty w Iranie po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu

Protesty studenckie w stolicy Iranu, Teheranie, kilka dni po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu. Informuje o nich irańska agencja ISNA. Uczestnicy manifestacji, którzy zgromadzili się przed teherańską politechniką, domagają się odejścia duchowego przywódcy kraju Aliego Chameneja.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> "Złożył kondolencje i prosił o przebaczenie". Prezydent Iranu rozmawiał z Zełenskim

Dr Bartosz Bojarczyk przyznał, że sam do końca już nie rozumie strategii Iranu. - Dlaczego Iran tak długo zwlekał z przyznaniem się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu? Myślę, że może być to skutkiem konfliktu w ośrodku decyzyjnym Iranu. Konfliktu między strażnikami Gwardii Rewolucyjnej a przedstawicielami bardziej umiarkowanej, otwartej polityki, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie - wyjaśniał.

- Gdyby Iran przyznał się od razu, byłoby inaczej. Ale sądzę, że to żadnych międzynarodowych reperkusji nie dojdzie. Tak jak każde inne normalne państwo, Iran przyznał się do winy, zapłaci odszkodowania i pociągnie do winy odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu - dodał.

iran_1200.jpg
Iran: ok. 1500 osób zginęło podczas protestów

Czy w Iranie nastąpią zmiany?

Gość Polskiego Radia 24 nie podchodzi do tej kwestii z optymizmem. - Pozycja duchowego przywódca w Iranie jest bardzo silna. Do tego dochodzi Korpus Strażników Rewolucji, który jest potężną jednostką wojskową i przedsiębiorstwa państwowe, więc czynnik ekonomiczny - wskazywał.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Witold Repetowicz: Gwardia Rewolucyjna Iranu jest w narożniku i okryła się hańbą

Dr Bartosz ocenił także, że jeżeli protesty studentów nie zakończą się, może dojść do krwawej pacyfikacji. - Irańscy studenci od 1979 roku protestowali setki razy i za każdym razem niestety kończyło się to tak samo, czyli krwawym stłumieniem ich działań - dodał.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Bogumił Husejnow
Gość: dr Bartosz Bojarczyk (UMCS)
Data emisji: 11.01.20 
Godzina emisji: 19.47

Polskie Radio 24/kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Wałkuski: gdyby doszło do odwetu, to Amerykanie staną za Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:59
- Doświadczenie mi mówi, że gdyby doszło do konfrontacji, gdyby doszło do odwetu ze strony Iranu, to Amerykanie staną za prezydentem. Jeżeli dochodzi do konfliktu Stanów Zjednoczonych z innym krajem, poparcie dla prezydenta może pójść w górę  - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Daniel Boćkowski: wycofanie sił operacyjnych z Iraku osłabi walkę z Państwem Islamskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 20:33
- Teheran będzie prowadził operacje odwetowe. Trudno powiedzieć jakie, bo nie wiemy na ile skuteczny będzie następca Solejmaniego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Śmierć Solejmaniego przyśpieszyła to, co on sam zaplanował. Kluczowa układanka wskoczyła na miejsce - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kędzierski: Iran próbuje rozszerzać swój potencjał w regionie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:00
- W bliskiej perspektywie czasowej prawdopodobieństwo wybuchu poważnej wojny na Bliskim Wschodzie jest niskie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Ekspert mówił m.in. o zależnościach ekonomicznych obserwowanych na Bliskim Wschodzie oraz militarnym i gospodarczym znaczeniu Stanów Zjednoczonych. Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń