Marek Budzisz: Rosja planuje transmisję władzy "od Putina do Putina"
- Zapowiedziane zmiany konstytucyjne sprowadzają się do tego, że zostanie wywyższona Rada Państwa i na jej czele stanie Władimir Putin. Nie można wykluczyć, że jest rozpatrywany wariant odtworzenia - w nieco w mniejszym kształcie - ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.
2020-01-20, 16:00
Posłuchaj
Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział chęć wprowadzenia zmian w rosyjskiej konstytucji. W związku z tym premier Dmitrij Miedwiediew podał się wraz z rządem do dymisji. O sytuacji politycznej w Rosji mówił na naszej antenie Marek Budzisz.
Powiązany Artykuł
Grzegorz Kuczyński: Władimir Putin może przygotowywać nowy model państwa
"Analizowane są różne warianty"
Gość PR24 podkreślił, że w 2024 roku Władimirowi Putinowi kończy się druga kadencja na stanowisku prezydenta, zaś rosyjska konstytucja zabrania sprawowania urzędu dłużej. W związku z tym od dłuższego czasu - jak stwierdził Marek Budzisz od co najmniej roku - "analizowane są różne warianty i scenariusze".
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jastrzębski: 2024 r. to obecnie dla Putina jedna z najważniejszych dat
Marek Budzisz wspomniał, że przecieki z Kremla wskazywały nawet na 40 różnych scenariuszy przygotowywanych na wypadek konieczności oddania władzy w Rosji przez Władimira Putina. Ponadto ekspert zauważył, że wdrażanie w życie jednego wariantu nie oznacza, że kolejne nie są już rozważane.
REKLAMA
- To się wiąże z tym, co się przyjęło określać "transmisją władzy" - w założeniu od Putina do Putina - wyjaśnił gość PR24.
Czemu ma służyć zmiana konstytucji w Rosji?
- Zapowiedziane zmiany konstytucyjne w gruncie rzeczy sprowadzają się do tego, że ciało, które funkcjonuje w rosyjskim systemie prawnym, ale nie ma charakteru konstytucyjnego - Rada Państwa - zostanie wywyższone, zostaną poszerzone i pogłębione jego funkcje i prerogatywy, i jak się uważa, na czele tego ciała stanie Władimir Putin - mówił Marek Budzisz.
Jak podkreślił ekspert, wydaje się, że cele tego ruchu prezydenta Rosji mogą być bardzo szeroko zakrojone. Zwrócił uwagę na to, że w skład komisji pracującej nad zmianami konstytucji weszli przedstawiciele mniejszości białoruskiej i ukraińskiej. To zaś oznaczać może próbę dalszego zacieśniania współpracy rosyjsko-białoruskiej, być może aż w kierunku jej inkorporacji.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ekspert: Białoruś liczyła, że Rosja pójdzie na ustępstwa ws. cen surowców
REKLAMA
- Nie można wykluczyć, że jest rozpatrywany wariant, o którym się też mówiło, takiego odtworzenia ZSRR, ale w nieco w mniejszym kształcie. To znaczy do Rosji zgłosiła już akces Osetia Południowa - dwa lata temu przeprowadzono tam referendum, Rosja nie zareagowała. W Abchazji, kolejnej zbuntowanej republice, niedawno był przewrót, obalono prezydenta, będzie tam teraz nowy człowiek. Mamy cały czas Noworosję, czyli zbuntowane prowincje ukraińskie - to są te regiony, które mogą chcieć przyłączyć się do Rosji. I temu też może służyć powołanie Rady Państwa i rozszerzenie jej uprawnień - mówił Marek Budzisz.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 14.36
PR24/jmo
REKLAMA
Polecane
REKLAMA