X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Anita Sowińska: poprawki opozycji do ustawy ws. koronawirusa były bardzo ważne

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:44
- W sytuacjach kryzysowych potrzebne są adekwatne działania. Bardzo ważna jest komunikacja w tych działaniach. Oczywiście, czasami jest tak, że sztab kryzysowy może ograniczyć wolności człowieka, ale tylko czasowo - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Anita Sowińska z Lewicy. Sejm przyjął projekt ustawy dot. koronawirusa.
Audio
  • Anita Sowińska o ustawie ws. koronawirusa (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Anita Sowińska
Anita Sowińska Foto: Robert Bartosewicz / PR24

W Polsce stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Kilka dni wcześniej w Sejmie posłowie przyjęli projekt ustawy w sprawie zwalczania koronawirusa. Uwzględniono w nim poprawki zarówno obozu rządzącego, jak i opozycji.

"Zareagowaliśmy dobrze, ale system jest do poprawy"

Anita Sowińska przyznała, że cały system zdrowia, "jest znacząco do poprawy". Powołała się na raport NIK wg którego "nie jesteśmy dobrze przygotowani na kryzysowe sytuacje". - Oczywiście, dobrze zareagowaliśmy w tej kryzysowej sytuacji, przygotowaliśmy ustawę w trybie szybkim - podkreśliła.

>>>[POLSKIERADIO24.PL] Wirusolog obala mity na temat koronawirusa. "Maseczka może być źródłem zakażeń"

W opinii poseł Lewicy, Senat, który będzie obradował nad ustawą, nie wprowadzi znaczących zmian w treści ustawy. Zaznaczyła, że jej zdaniem "będzie to zrobione szybko".

Lukasz-Szumowski-pap-1200.jpg
Minister zdrowia: potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce

Sowińska: bardzo ważne poprawki opozycji

Mówiąc o poprawkach opozycji do projektu, Sowińska wskazywała na ich rolę. - Ograniczenie działania tej ustawy do 180 dni - wymieniła jeden z przykładów. - Nadaje ona wojewodom, lekarzom, ale też innym służbom, dosyć duże uprawnienia, również jeśli chodzi o zamówienia publiczne. Nam udało się to zminimalizować - mówiła.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Piotr Müller: mechanizm reagowania ws. koronawirusa zadziałał

- Zgłosiliśmy również poprawkę, która daje prawo ludziom, by ubiegać się odszkodowania w normalnym trybie. (...) Całe szczęście, że zwróciliśmy na to uwagę i zostało zmienione - zaznaczyła gość PR24.

"W sytuacjach kryzysowych potrzebne są adekwatne działania"

Inna poprawka, kontynuowała Sowińska, to "zobowiązanie rządu do składania raportów co kwartał". Władze mają informować o stanie walki z koronawirusem. - Może się okazać, że ten wirus będzie na zawsze, stanie się, jak grypa, czymś normalnym. Jeżeli tak będzie, utrzymywanie tej ustawy nie będzie zasadne - stwierdziła.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szpital w Zielonej Górze: przebieg choroby jest łagodny, pacjent czuje się dobrze

- W sytuacjach kryzysowych potrzebne są adekwatne działania. Bardzo ważna jest komunikacja w tych działaniach. Oczywiście, czasami jest tak, że sztab kryzysowy może ograniczyć wolności człowieka, ale tylko czasowo - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Anita Sowińska (Lewica)
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 14.06

msze

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Politolog: PO chce sprowadzić temat do czystej walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 11:08
- Kampania wyborcza przeszła na dalszy plan. Potyczki kandydatów będą teraz mniej omawianie, za to bardziej - sytuacja epidemiologiczna, natomiast nie musi to mieć skutków dla poparcia politycznego - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup, politolog.
rozwiń zwiń