Piotr Sak: ideologia nie może usprawiedliwić łamania prawa
- Jeżeli ktoś łamie porządek prawny w zuchwały sposób, nie może chować się za tęczowym immunitetem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Sak (Solidarna Polska). W dyskusji wziął również udział Waldemar Sługocki (Platforma Obywatelska).
2020-08-13, 09:15
Michał Sz. - przedstawiający się, jako Małgorzata Sz. "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.
Powiązany Artykuł
Zatrzymanie Michała Sz. Wiceszef MSWiA w Senacie: działania policji były adekwatne
Zdaniem Waldemara Sługockiego mamy do czynienia z wydarzeniami, które budzą zainteresowanie opinii publicznej, angażują ludzi, którzy chcą wyrażać swoje zdanie.
- Dobrze, że możemy w Polsce pokojowo przedstawiać swoje poglądy, apeluję jednak o to, aby żadna ze stron nie przekraczała granic. Protestujący muszą działać na podstawie prawa i w jego granicach, dotyczy to też funkcjonariuszy policji. To, że protestujemy w różnych formach i różnych sprawach, dzieje się nie tylko w Polsce. Dobrze, że mamy wolność formułowania poglądów. Nie akceptuję jednak absolutnie takich form ich manifestacji, które naruszają przepisy prawa - dodał poseł.
Posłuchaj
REKLAMA
Jak stwierdził Piotr Sak niezależnie od powodów, dla jakich popełnia się czyny zabronione, siłą rzeczy nie może być dla tego typu zachowań gloryfikacji. - Na ulicach Warszawy panoszą się harcownicy, pospolita chuliganeria. Ideologia nie może usprawiedliwiać i depenalizować zachowań łamiących porządek prawny, atakowania policji. To absurd i relatywizm. Martwi mnie również łamanie dotychczasowego konsensusu między siłami politycznymi. Do tej pory przemoc była piętnowana, teraz widzimy, że pospolici chuligani są wynoszeni na ołtarze jako męczennicy systemu. Dochodzimy do granicy absurdu - stwierdził gość audycji.
W związku z aresztem dla aktywisty, Michała Sz., w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Biorący w nim udział przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała 48 osób. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. czynnego udziału w zbiegowisku.
Czytaj także:
- "Tożsamość i orientacja seksualna nie mają znaczenia". Wiceszef MSWiA o zatrzymaniu Michała Sz.
- "Szokujące działania". Mariusz Gosek o obronie Michała Sz. przez polityków opozycji
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: Piotr Sak, Waldemar Sługocki
Data emisji: 13.08.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 08.06
PR24/ka
REKLAMA