X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pozwolenie na polskie prace badawcze za odbudowę nagrobka UPA. Ukraina stawia nowy warunek

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:39
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zgodzi się na wydanie kolejnych pozwoleń na polskie prace ekshumacyjno-poszukiwacze na Ukrainie. Stawia jednak jeden warunek - rekonstrukcja tablicy nagrobnej żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Monasterzu na Podkarpaciu w jej dotychczasowym kształcie. 
Ukraiński grób w Monasterzu
Ukraiński grób w MonasterzuFoto: arch. ZUwP

W poniedziałek szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz spotkał się w Kijowie z szefem polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosławem Szarkiem.

Posłuchaj
00:21 ipnukraina 10680650_1.mp3 Szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz: Hołosko, Zboiska i Huta Pieniacka - to miejsca, o które wnioskuje Polska. Jak tylko tablica w Monasterzu zostanie odnowiona w kształcie, w jakim była wcześniej, odbędzie się wymiana. Obecnie przygotowujemy te pozwolenia na poziomie ministerstwa kultury, Instytutu Pamięci Narodowej i komisji międzyresortowych.

 

1200 (1).jpg
Prezydent: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie

Jak wyjaśnił Anton Drobowycz w rozmowie z Polskim Radiem, strona ukraińska oczekuje na odnowienie tablicy na górze Monasterz w kształcie, jaki był przed jej zniszczeniem. Chodzi tu przede wszystkim o spis poległych w walce NKWD żołnierzy UPA. Jeśli tak się stanie, to, jak podkreśla Anton Drobowycz, Ukraina i Polska wymienią się pozwoleniami dotyczącymi trzech miejsc, w których mogą zostać przeprowadzone prace poszukiwawcze. Hołosko, Zboiska i Huta Pieniacka - to miejsca, o które wnioskuje Polska. 

Czytaj także: 

W zeszłym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał zniesienie, wprowadzonego przez poprzednie ukraińskie władze, zakazu ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie. Pierwsze prace poszukiwawcze we Lwowie miały już miejsce w listopadzie zeszłego roku.

Ukraińska strona wydanie dalszych pozwoleń uzależniała od odnowienia zdewastowanego w styczniu tego roku nagrobka żołnierzy UPA w Monasterzu. Zniszczona tablica nagrobna została niedawno odnowiona, ale bez znajdującej się tam wcześniej listy upowców, poległych w walkach z sowieckim NKWD.

fc

Czytaj także

Ukraińskie media: warto skorzystać z możliwości, jakie daje polepszenie stosunków z Polską

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:57
Warto, by Ukraina skorzystała z możliwości, wynikających z polepszenia stosunków z Polską, gdyż to "okno możliwości" może się bardzo niespodziewanie zamknąć - pisze we wtorek na portalu Europejska Prawda Jurij Panczenko, komentując wizytę na Ukrainie prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca polski biznes do inwestowania na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 14:14
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca polskie firmy do inwestycji w jego kraju. Razem z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczył on w Odessie w forum gospodarczym. Wołodymyr Zełenski przypomniał, że Polska to drugi co do wielkości partner handlowy Ukrainy, z którym obroty sięgnęły niemal 8 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń